| Girly97 a întrebat:

Una dintre cele mai groaznice zile din viața mea...
08.05.2023 ora 9:15, parcul IOR, București, cu polițistul examinator în mașina în care am învățat să conduc:
P.E.: "Când ești pregătită poți pleca!"
Eu: scot din viteză, sucesc de cheie, pornesc motorul, semnalizez stânga, mă asigur din toate părțile, treapta 1, ridic ușor ambreiajul, se oprește motorul și de aprind martorii de bord
P.E. "Pornește motorul!"
Eu rămân calmă și repornesc motorul însă povestea continuă să se repete, polițiștul examinator începe să aibă o voce mai dură și răspicată iar după a 5-a încercare când am acumulat 25 puncte de penalizare:
P.E. "Examenul s-a terminat, domnișoară, o să te rog să mă lași pe mine să parchez mașina!"
La acel moment m-am panicat destul de rău deși nu m-am panicat la opririle constante de motor!
P.E. "Calmează-te! Te pregătești mai bine iar data viitoare o să poți pleca de pe loc!"
Două săptămâni de atunci și încă îmi răsună în urechi vocea dură "Pornește motorul!" deși tot nu am putut afla cauza mai ales că acesta nu este nivelul meu și nu am avut astfel de probleme până acum...
Cum a fost primul vostru traseu?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Misto. Doar ca am trecut pe rosu la semafor si am picat.
Aia e.

| relian a răspuns:

Asa se intampla cand conduci cazane si tigai vechi laughing Tiu minte ca la mine o fost ok, primul permis am luat in RO pe masina standard, adica de asta cu ambreaj, sincer nu am avut probleme.

Cind eram in RO conduceam normal ca tot romanu, pentru ca aia era singura optiune ce aveai, asa ca erai invatat cu ce aveai.
Cind am ajuns in state, stai asa, treburile s-au schimbat laughing conduci si tu ca omu, nu ca pomu laughing nu se mai opreste motoru nici daca vrei, asa mai zic si eu masina.
Se pare ca omenirea merge inainte, doar RO sta pe loc, sau merge inapoi laughing sta politia cu tine la examen, oamenii is cu inima la git de speriati laughing ridica ala vocea la tine, dar cei frate, e dictatura sau cei acolo?
Adevarul e ca dupa ce mai vezi si alte civilizatii, vezi lucrurile altfel, parca esti mai luminat laughing stai si te intrebi, oare cum de tara aia ia de la altii numa cei naspa, cei rau.

Pt ca in RO exact asa se intampla, se copie de la alte tari numa cei rau, cei greu pentru om, in loc sa se faca ceva sa se usureze omului munca, accesul la stiu si eu orice mai bine, de unde, se cauta sa ti se puna bete in roate laughing

Asta e ai picat, se mai intampla, nu esti prima si nici ultima, nu trebuie sa bagi in sama rahaturi de astea.
Cind mergi la examen cauta si nu te mai gindi ca e ala politist, gindeste ca e taicatu linga tine, nu trebuie sa te sperie un politist, ori sa te faca sa te emotionezi in nici un fel.

Nu ai aflat cauza a ce? Ca se oprea motorul la masina? Se oprea ca nu apasai destul acceleratia, de aia.
Mi s-a intamplat si mie cand am fost in RO duoa ce nu mai condusesem standard ani buni, mai ales la cazanele astea pe motorina.
Dar duopa te obisnuiesti si te descurci.Dar la tine este chestuie emotiva, ca e papitoiul ala acolo si va sperie laughing de parca ar fi sperietori de ciori.
Ai vazut, dupa un timp ciorile nu se mai sperie de acea momiei pusa in porumb, ajung alea sa stea pe ea laughing

| LoveSleep a răspuns:

L-am luat din prima.
Si probabil daca as mai fi dat de 5 ori de 3 ori picam.
A fost mai mult noroc chior decat aptitudini.

Calmeaza-te, fii atenta acolo si o sa il iei. Dupa ce se intampla asta, condu incet cateva luni, nu te grabi si usor-usor o sa fie din ce in ce mai simplu.
Scoala de soferi e o gluma. Sansele sa iei permisul dupa cateva sedinte de condus sunt din start mici.

P.S. Accelereaza cand pornesti de pe loc. Cat timp faci asta, nu are cum sa moara.
Si vezi sa nu ai frana de mana trasawinking

| Girly97 explică (pentru LoveSleep):

Pe masina pe care am invatat sa conduc se porneste fara acceleratie, nici eu nu stiu de ce. Aceelerez dupa ce se pune in miscare, o fi un alt tip de masina mai speciala. Dar am incercat sa plec de pe loc cu masina tatalui, pe motorina si masina lui a putut pleca chiar daca dupa spusele lui am accelerat putin, la 1000 turatii, neavand idee cat trebuie sa turez o masina pe motorina. Fiind masina pe care o voi conduce daca voi reusi sa obtin permisul, ma bucur ca "ma impac bine" cu aceasta.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Girly97):

E masina mai speciala, nu esti tu Praf si nu stii sa conduci laughing Hahaha

| Dismally a răspuns:

E doar un examen, de ce te stresezi atat? O sa-l iei tu cand mai incerci. Nu e ca si cum ai fi prima care pateste asta happy

| VoidEternal a răspuns:

Naspa. Ora de varf, trebuia sa ma inscriu pe un pod la iesirea din oras, masini circulau garla, cu viteza mare. Politistul mi-a zis de vreo 10 ori sa pornesc, cand am reusit sa ma inscriu pe prima banda dupa ce m-a tocat continuu, imi zice ca nu am dat prioritate, bang 20 de puncte direct, desi cel care venea din spatele meu nici nu a trebuit sa incetineasca. Abia urcasem in masina. Aia e, am trecut peste. Peste 2 luni la ghiseu, acelasi politist mi-a inmanat permisul proaspat obtinut laughing. Asta se intampla acum aproximativ 18 ani.