| adyadrian a întrebat:

Buna,TPU am si eu nevoie de ajutor in legatura cu un moped Peda shoutgun 50 in 4 timpi l-am primit cadou de la un prieten care nu l-a pornit de 2 ani.De pornit porneste dar turatiile scad dreptat(cat tin acceleratia) cand slabesc aceleratia se mareste si turatiile+ porneste( se invate >roata) cand accelerez iar si dezacceleres scad drastic turatiile si cedeaza (moare motorul)
-am avut un fliltru de benzina si l-am dat jos
-am observat ca uleiule este de culoare inchisa si parca prezinta reziduri
-am avut problema si cu bujia imi mi-o ineca(am cumparat alta noua s vad ca nu mai am probleme)

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand daca iti ineca bujia curata si dupa curatat neaparat regleaza carburatorul, schimba filtrul de aer, curata rezervorul cum a spus si cineva mai jos, apoi verifica variatorul sa aiba rolele intregi si ambreajul sa fie ok. Acestea sunt absolut toate variantele posibile care iti pot cauza problema dar cel mai probabil de la carburator este!

| MariusFlorentin1995 a răspuns:

Curata carburator-ul bine (recomand compresor AER) curata bujie(sau cumpara alta), filtru aer (il speli cu benzina si il lasi la uscat) daca rezervorul nu a avut benzina in el si este din tabla uitete pe acolo si vezi daca a ruginit. sper ca te-am ajutatbig grin