| george79 a întrebat:

Salut.Am un renault laguna 2.0 benzina 1997 si am o mica(mare) problema la ea, motorul are momente destul de dese si lungi cand isi pierde puterea. nu se opreste, insa nu mai are putere. sta asa cateva minute si apoi isi revine.Are cineva idee ce se intampla? Multumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt multe variante, e greu de dat un raspuns "dupa ureche", mai sigur e la service. De obicei este vorba de:
- filtre neschimbate la timp (filtru de benzina sau filtrul de aer), sorbul pompei de benzina imbacsit.
- o bujie care nu lucreaza bine sau o fisa de bujie defecta, un injector semiinfundat - valabile doar daca motorul si trepideaza, nu doar pierde putere.
- un senzor, o sonda, ceva de la partea electronica a motorului transmite valori eronate sau nu functioneaza corect; la un moment dat ar trebui insa sa il sesizeze computerul motorului si sa se aprinda martorul din bord. De obicei dau astfel de erori sonda lambda, senzorul de oxigen, debitmetrul de aer, la unele masini chiar sonda de temperatura a motorului.
- sistemul de recuperare a gazelor arse (EGR) imbacsit, pe forumurile de specialitate poti gasi informatii despre curatarea lui.
Bineinteles, pot fi si alte motive, un diagnostic complet si corect poate fi pus numai si numai in service.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cauze sunt foarte multe, dar numai la un atelier de reparatii auto care va testa masina veti sti exact ce remedii se impun.

| alex_7264 a răspuns:

Pai masina. are. vre`o. 200. 000 km banuiesc... vezi cu injectoarelewinking cam 70 % sunt ele. ma uit la cei de pe taxiuri.(dacia logan 1. 5 dci) bla bla. pe al 250. 000 - 300. 000 au cam schimbat sau curatat injectoarele din aceeasi cauza... ps: e cam scumpstraight face, BAFTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi curentul sau alimentarea!

| love_7643 a răspuns:

Nustiu ce poate sa aiba dar du-te la servis. pup