| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am un scuter de 125cc 4t si urmeaza sa-i pun un set nou. Din cate stiu trebuie sa îi faci rodajul, dar nu stiu cum exact, stiu doar de partea in care il lasam sa mearga la relatiu fara a îl accelera. Imi poate explica cineva mai explicit despre cum sa faci rodajul? Multumesc anticipat! happy

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lasatul la relanti e suficient vreo 10-20 minute. Mai mult nu, mai ales daca e racit cu aer, si nu cu apa; se incinge prea tare pe loc.
Apoi fa si tu vreo 100km mai linistit, singur, fara sa il fortezi, dupa care schimbi uleiul si te bucuri de el normal.