| KooSs a întrebat:

Help va rog! Am un scuter in 4t chinezesc la care se duc foarte repede segmenti.I-am schimbat setul recent si inca nu am terminat rodaju si incepe sa scoata fumsad.mentionez ca pompa de ulei este buna iar semeringurile de la supape sunt noi, uleiul este prospat schimbat. oare ce defect are? de ce se intampla asta?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Koos, nu un alt set chinezesc,un set facut in Europa, nu stifturi de la chinezi, nu poti compara niciun scuter chinezesc nici macar cu un, SI, Bravo, Ciao! Ti-am mai scris sa incerci sa-i faci o alta alezare in care sa incerci sa-i bagi un cilindru pe cota pistonului si un set de segmenti facuti prin Europa! Asta cred ca ar fi solutia!

15 răspunsuri:
| Teo026 a răspuns:

laughing da de unde stii ca ti s-au dus segmentii? Cand se schimba setul, trebuie sa ungi pistonul, segmentii si cilindrul cu ulei, ca sa isi faca ungerea mai bine si poate ca din cauza asta... pana se duce uleiul de pe cilindru o sa scoata fum mai mult.
Dar daca iti consuma ulei, nu trage la fel ca inainte, scoate mult fum albastru si consumul e mai mare, sunt dusi segmentii. Dar tine minte, cand e rece motorul e normal sa scoata fum pana sa incalzeste, si poate scoate fum si cand e cald din cauza ca nu ai pus ulei de calitate! Daca ai pus ulei Motul, Mobil1, Castrol, Repsol sau de astea mai bune, e o problema, dar daca ai pus ulei de 10 lei litru, asta e problema!

| KooSs explică (pentru Teo026):

I-am pus ulei Mobil1

| Teo026 a răspuns (pentru KooSs):

Dar cum trage? Trage ca inainte?

| KooSs explică (pentru Teo026):

De tras trage ca setu este nou recent i-am terminat rodaju si scoate fum.cred ca segmenti sau dus deoarece scoate mult fum si scoate tot timpu. oare de ce imi uzeaza asa repede segmenti?

| Teo026 a răspuns (pentru KooSs):

Dar daca trage bine nu sunt dusi segmentii. Tu cand ai schimbat setul ai uns cilindrul si pistonul cu ulei?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru KooSs):

Din cauza calitatii proaste a materialului!

| KooSs explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Poate.dar de ce scoate fum.segmenti cred ca sau dus ca stiu cand se duc ca le am cu mecanica la scutere.da numai nu pot sa gasesc raspuns la intrebarea de ce se duc segmenti asa rapid?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru KooSs):

Exista o solutie totusi! Montezi un kit elaborat de italieni care te costa cam 250 de euro!
www.biellascooter.com/wp-content/uploads/2011/08/GT50Biellascooter_2011.pdf
Nu vad alfel rezolvare! Deoarece au aparut si aici foarte multe probleme cu "chinezariile " italienii au luat taurul de coarne si au pus la punct rezolvarea acestor motoare! Kitul cuprinde, chiulasa, cilindru, piston plus garniturile aferente! Nu ai alta sansa! Ma gandeam la o alezare si o alta camasa! Poate fi o solutie!

| KooSs explică (pentru Teo026):

Nu l-am uns l-am pus asa simplu

| KooSs explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Sa zicem cai pun alt set.da nu o sa-mi faca la fel? setul pe care il am e nou recent i-am terminat rodaju si scoate fum.a inceput sa nu mai traga si asta nu mie clar de ce imi freaca segmenti asa repede.sa fie ceva de la ungere sau nu pricep.asta m-a dat peste cap. vreau sa gesesc o solutie ca poate sa-mi faca asa cu orice set.

| KooSs explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Auzi da tu cum pui segmenti pe piston?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru KooSs):

Koos, nu un alt set chinezesc,un set facut in Europa, nu stifturi de la chinezi, nu poti compara niciun scuter chinezesc nici macar cu un, SI, Bravo, Ciao! Ti-am mai scris sa incerci sa-i faci o alta alezare in care sa incerci sa-i bagi un cilindru pe cota pistonului si un set de segmenti facuti prin Europa! Asta cred ca ar fi solutia!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Pot sa-ti dau un sfat? Scapa-te de el si nu mai cumpara chinezarii, spune-le si prietenilor tai sa nu mai arunce cui banii pe fereastra!

| FeliL112 a răspuns:

Auzii, am un var care locuieste in Beclenut. Iti dau numarul lui si vorbeste cu el, el vinde scutere si si repara..numarul lui este 0757960710 Orange daca stii laughing.
Astept Funda! :*

| robertuzumaki1999 a răspuns:

Asa patesc eu da la mine e din cauza ca i-am pus un set motor mai mare si schimb segmenti o data la 3 luni.