| hutustefan a întrebat:

am un scuter si de ceva vreme ma tot chinui cu instalatia electrica. aprinderea vine de la magnetou cu platina si am o intrebare! trebuie sa iasa curent pe ambele fire care ies din magnetou sau doar pe unu singur? pe unu imi venea curent puternic iar pe celalat fir foarte slab si era butin dezizolat ars si l.am dus sa imi schimbe firele sa pot face instalatia din nou! deci intrebarea simpla: trebuie sa iasa curent pe ambele fire ce vin din magnetou cu platina sau doar pe unu?

1 răspuns:
| maestrul007 a răspuns:

Da trebuie sa vina pe ambele, unul este pentru scanteie unul pentru lumini, dar trebuiesc mai multe detalii, de ex cu cata bobine e platoul, sau unde e amplasat condensatorul, s-ar putea ca firul prajit sa vina pe cundensator si de la el sa plece unul comun la un buton de oprire sau contact. detaliaza,