| Olteanu_Daniel_Kempes_1996 a întrebat:

Salut am un subwoofer alpine si se aude un bazait ca sunet de membrana sparta dar membrana nu e,si se mai si opreste si cand apas pe membrana porneste iar, dar statia sta pornita tot timpul.Imi puteti spune ce are?

9 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Pare că are bobina întreruptă din cauza frecării de miezul de fier, sau de magnet.
Asta se întâmplă când abuzezi de el, sau când pur și simplu a fost centrat prost din fabrică.
Am pățit-o și eu, nu am avut ce să-i fac.

| Olteanu_Daniel_Kempes_1996 explică (pentru 0rlando):

Pai si se mai poate repara?

| 0rlando a răspuns (pentru Olteanu_Daniel_Kempes_1996):

Se poate rebobina. Îți recomand să testezi totuși amplificatorul, doar pentru a fi sigur că nu el este de vină. Iar dacă funcționează bine cu alt difuzor, găsești aici soluții: https://www.google.ro/? gws_rd=ssl#q=rebobinari+difuzoare

| Olteanu_Daniel_Kempes_1996 explică (pentru 0rlando):

Si amplificatorul ce problema ar putea avea?

| 0rlando a răspuns (pentru Olteanu_Daniel_Kempes_1996):

N-am idee. Amplificatoarele sunt foarte complexe. Doar un tehnician ți-ar putea spune.

| Olteanu_Daniel_Kempes_1996 explică:

Va rog ajutati-ma ca sa stiu ce trebuie sa fac

| Daniel_Danutz_1999 a răspuns:

Poate are vreo termo rezistenta arsa