| Aquarrio a întrebat:

Am un VW Passat b5.5 1.9 TDI, 131 cai. Aș vrea să îi mai bag ceva cai prin soft. Aveți idee ce avantaje sau dezavantaje ar fi dacă aș face asta? Și cât m-ar costa în total? Mersi

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca tu confunzi o masina reala, cu una virtuala.
Caii putere se refera la puterea motorului, cat poate dezvolta si duce acel model de masina, care nu se pot adauga prin uploadarea unui software, ca la jocurile pe calculator.

| yomata a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu înțeleg ca ai vrut sa ajuți. Dar chiar nu ai dreptate. Se pot modifica parametrii functionali ai mașinii, pentru un minim de extra putere (mai mic in cazul motoarelor as pirate, fata de cele turbo). Dar cu soft, de la 131 cai, in funcție de starea mașinii, poate ajunge la 170 cai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dezavantajele ar fi fumul din cand in cand (depinde cum e facut softul), si uzura mai mare a turbinei. Cea mai importanta modificare in soft la TDI, pentru marirea puterii, este cresterea presiunei generata de turbina, si marirea debitului de motorina. De la debit vei avea fum, de la presiune marita uzura mai mare. La VW generatia PD (cum ai tu), cedeaza in primul rand turbina. Sunt suprasolicitate si piesele interne din motor (pistoane, biele, cuzineti, vibrochen), dar alea sunt foarte rezistente la VW, rezista la 20cp in plus, daca e motor in parametri, fara uzura sesizabila.
Avantajul ar fi puterea, si poate o modificare a consumului; majoritatea zic ca le-a scazut consumul la mers normal, dar poate fi si invers.
Costurile sunt de la 200 de lei in sus, cred ca o resoftare de calitate e undeva in jur de 100 euro, poate chiar vreo 600 lei.

| xerxes1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Turbina este k03 tine lejer pana la 270 de cai.

Răspuns utilizator avertizat
| grandebgd a răspuns:

Cauta la Bogdan Pricope pe canal ca el a facut soft la o Fabia si ai informatii multe acolo.