| Romeo666 a întrebat:

Salut.Am vazut ca la Uber nu poti avea masina mai veche de 15 Ani.Dar daca am o masina in stare extem de buna si trece ITP-ul si RAR-ul mai pot face Uber cu ea chiar daca are peste 15 Ani vechime?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La 15 ani masina extrem de buna? glumesti nu?
Am o masina inca in garantie 2 ani, si asta daca o ia un mecanic profesionist la puricat tot ii gaseste ceva de schimbat, desi o intretin perfect cu revizii la zi cu schimburi doar piese originale care nu-s tocmai la indemana oricui datorita costurilor.
Eu nu zic nu ca masina ta nu poate fi in stare buna, dar cand ai schimbat ultima data internele sau motorul? cand treci de un anumit nr de km sa zicem 250-350k km, masina te poate lasa cand e lume mai draga iar motorul e deja la varsta pensionarii, zic asa la modul general.
Revenind la ceea ce ai intrebat, daca regulementul uber zice sa nu aibe peste 15 ani, atunci nu accepta ce este peste 15 ani si punct, nu te tocmesti, poti sa ai si motor nou de lamborghini, atata timp cat anul de fabricatie al masinii depaseste 15 ani.

| darrio2007 a răspuns:

Daca aia zic sa nu fie mai veche de 15 ani, ce nu intelegi?

| Violleta2022 a răspuns:

Doar in Romania se accepta masini atat de vechi de 15 ani, ca-n America si Australia cerinta este SUB 10 ani vechime.

https://www.uber.com/ro/ro/drive/requirements/
https://www.uber.com/ro/ro/drive/requirements/vehicle-requirements/

| Romeo666 explică (pentru Violleta2022):

Buna.Vad ca Eligible Cars apare si un Smart Forfour - 2006 (UberX, Childseat) / 2008 (Green) / 2010 (Select). Deci pot face chiar si cu o masina mai veche de 15 Ani. Daca selectezi alta marca la fel zice ca poti sa faci dar in alte categorii

| Romeo666 explică (pentru Violleta2022):

Informațiile de pe această pagină sunt doar pentru confort. Toate vehiculele trebuie să respecte cerințele de pe pagina de cerințe pentru vehicule Uber pentru zona dvs. și pentru opțiunea de călătorie enumerată acolo (de exemplu, UberX necesită 5 locuri și 4 uși, UberXL necesită 7 locuri și 4 uși etc.). Dacă un model de vehicul apare aici, dar nu respectă cerințele de vehicul pentru opțiunile de călătorie din zona dvs., acel vehicul nu este eligibil pentru utilizare în zona dvs. Notă: Anul enumerat pentru fiecare vehicul de mai jos înseamnă anul minim de model pentru eligibilitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Romeo666):

Incorect! Vezi ca cele eligibile au pus in paranteza UberX
Deci SmartForfour-2006- nu este acceptata!

Din toate Smart-urile postate, este acceptata doar cea fabricata in 2011!
Smart Four Forfour - 1990 (Package) / 2011 (UberX)

Uite-te in imaginea postata de mine si vezi cum trebuie sa arate cele eligibile, le-am marcat cu galben:
https://imgur.com/BUt5Zym

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Salut, am vazut ca sunt brunet si ma intrebam daca totusi sunt blond?"
Crezi ca le dau lacrimile alora de la Uber, ca tigaia ta are ITP? Tot o vechitura necorespunzatoare ramane.

| Catrice a răspuns:

Trece azi și cedează mâinehee hee

| johnnny123 a răspuns:

Ce rost ar mai avea regula, dacă s-ar face excepții pentru toate mașinile care au ITP-ul?

| dinaprilie a răspuns:

Nu

| IonescuRobert a răspuns:

Ce e Uber?