| Mkeynes a întrebat:

Salut
am verificat uleiul la masina si este chiar la minim. ce fel de ulei trebuie sa bag pentru benzina
ca nu stiu ce ulei s-a pus inainte

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cauti pe Google marca si tipul masinii, carte tehnica si acolo gasesti tipul de ulei de motor care se foloseste.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca spuneai ce masina ai (marca, model, cod motor), cautam in autodata si iti spuneam ce ulei trebuie sa pui.
Esti sigur ca uleiul nu a stat prea mult in motor (>1 an sau 10. 000km), si nu trebuie inlocuit complet, cu tot cu filtru?

| Mkeynes explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut
eu sunt in Anglia si aici masinile le schimbi ca pe sosete cum e vorba
eu cand am luat masina acum 6 luni
avea ulei m-am uitat si pe cartea de servis si avea schimbul de ulei facut cam 10-11 luni in urma acum 2 luni i am bagat eu la un service ulei
ca nu mai era deloc
si mi-a pus baiatul ala 1 litru si ceva
si acum m-am uitat si e la minim
si ma gandesc daca bag altul diferit peste nu se intampla ceva aiurea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mkeynes):

Nu se intampla nimic, le poti amesteca.

| Digikey a răspuns:

Un litru de ulei specific pentru masina ta. Poti sa intrebi la magazin.
Nu se intampla nimic daca aveai 5W40 si pui 5W30 sau invers.