| Hermann_Alex_1999 a întrebat:

am o problema cu un scuter Piaggio Free.
Inainte cu o zi l-am pornit, dar doar daca i puneam in cilindru benzina. Azi am incercat sa-l pornesc, la fel, am bagat benzina in cilindru. M-am gandit sa ma uit la secmenti, pe chiuloasa era calamita si pe piston.Am dat pistonul jos si am pierdut o siguranta(arc) din piston. A zis cineva ca nu e problema. L-am curatat si l-am pus sus, i-am pus in cilindru benzina si am dat la pedala, si nu a mai pornit de atunci, doar incerca sa porneasca dar nimic. Si vreau sa stiu ce i pot face la pedala sa vina inapoi daca o apas pentru ca trebuie sa o trag cu mana si merge foarte greu. Oare de ce nu porneste? Va rog frumos ajutati-ma si explicati-mi mai pe romaneste ca nu ma prea pricep cu astea. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

"Am dat pistonul jos si am pierdut o siguranta(arc) din piston. A zis cineva ca nu e problema."problema e pentru ca arcu ala tinea o "siguranta"ca pistonul sa stea la locul lui,arcu lipseste si piesa aia ai sanse sa se "plimbe"si sa zgarie cilindrul. daca ai desfacut ai dat jos chiuloasa,ai pus bine totul cum era,garnitura, segmentii, cilindrul e bine? cand dai la pedala face scanteie, mare/mica? ca sa rezolvi pedala da jos capacu unde se afla pedala si curata rotitele, apoi baga vaselina fara mila sa fie si vezi ca are un arc pedala proate e rupt sau sarit.probabil ai probleme cu carburatorul, ori baga multa benziina ori nu baga. daca te pricepi curata carburatorul, daca nu du scuterul la cineva care stie ce face.

| Hermann_Alex_1999 explică (pentru blAster85):

Ieri l-am pornit. Am bagat in cap benzina si a pornit la prima pedala, dar daca il opresc, trebuie sa-i fac acelasi lucru. Bujia nu e unda cand o desfac. De ce? Carburatorul este ca nou, l-am curatat, bujia da scantei. Oare sa fie de la pompa de benzina?

| Hermann_Alex_1999 explică (pentru blAster85):

Si imi poti zice care sunt firele de farul de fata pentru ca nu se aprinde... Am desfacut plasticurile din fata si am vazut ca are 2 (cleme) nu stiu cum sa explic in care vin bagate cate 2 fire, o clema are fir alb-negru si una negru. Contactul a fost pus de cineva si acum e scos, dar daca i pun contactul nu face nimic, tot asa porneste si nu-l pot opri. Daca sti ce trebuie facut da-mi pagina de facebook sa te pot contacta sau un nr. de telefon. Multumesc!

| blAster85 a răspuns (pentru Hermann_Alex_1999):

Si o data pornit merge normal motorul? cam rara boala are,imi suna a valve daca s-a umblat acolo si s-a pierdut vreo siguranta sau alta piesa ce regleaza cursa valvelor atunci e cam grav,vezi si linia de alimentare probabil e jegoasa, carburatorul poate fi ca nou daca e nefolosit demult ramane intepenita tija din el.fb nu am si nr de tel nu pot sa iti dau ca nu stau in Romania, faza cu varul nu stiu ce sa zic cinestie ce a desfacut tipul de cine spui pe acolo, daca a anulat din far atunci e simplu dar daca e din releu, sau din bobina e mai greu ca nu stiu ce e acolo.

| Hermann_Alex_1999 explică (pentru blAster85):

Mersi. Am rezolvat problema, motorul a mers perfect dar am cazut odata cu el si s-a rupt toba. Am sudato si nu i-am pus bine pistonul. Cand am dat la pedala s-a blocat, am dat jos din nou cilindru, iar pistonul a fost unpic intepenit, l-am scos si s-a rupt in 2 colturi. L-am pus inapoi cum trebuia si acum nu mai porneste, i-am bagat si in cap dar nimic... Mentionez ca daca dau la pedala, compresia se aude incet si se aude ca un scartait. Trebuie sa-mi iau alt piston?

| blAster85 a răspuns (pentru Hermann_Alex_1999):

Sigur si cel mai indicat ar fi sa se verifice si cikindrul de catre un atelier.pentru ca sigur e zgariat,

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat