| Blueeyy a întrebat:

Salut, anul viitor (in vara) as vrea sa imi schimb masina. In acest moment am un Ford Fiesta 2003 si are jugul lovit (m-am urcat pe o bordura prea inalta) asa ca singura optiune este sa il dau la rabla la anul.

Bugetul meu garantat este de 10.000 euro. Ce masina Sedan/SUV SH recomandati? As vrea sa aiba niste dotari (sa nu fie "cheala") si sa fie fiabila.

Este posibil sa strang si 20.000 euro insa nu sunt sigur din moment ce sunt developer freelance si imi voi lansa un joc "solo".

La bugetul de 20.000 euro m-am gandit la un Hyundai Elantra nou (varianta highway CVT)
Ce parere aveti? Aveti vreo idee mai buna?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mai vedem ce mai este pana la anul in vara, ca razboiul din vecinatate afecteaza toata europa si pretul benzinei urca, putand sa se dubleze si atunci nu mai este utila o masina, doar sa o tii de mobila in fata portii.

| Blueeyy explică (pentru Violleta2022):

Intr-adevar insa eu vreau sa imi fac o idee pana atunci.
E posibil sa trebuiasca sa schimb masina si mai devreme daca imi moare Ford-ul ...sau daca imi fac prea multi draci.

Din cauza jugului lovit, ford-ul "haraie"/face un zgomot foare enervant cand iau maxim de volan dreapta (si cateoadata si cand pun frana)

| sierra1 a răspuns:

Algere corectă, felicitări

https://www.hyundaitimisoara.ro/......a-preturi/

| Blueeyy explică (pentru sierra1):

Mersi!
Apropo, la hyundai focsani sunt preturi mai mici din cate am vazut

| sierra1 a răspuns (pentru Blueeyy):

Prețurile sunt aceleași in toate reprezentanțele, eventual modelele din Focșani sunt cu alte dotări

| Blueeyy explică (pentru sierra1):

Elantra in Romania vine doar cu 3 echipari: Comfort, Highway si Exclusive. Nu ai alte optiuni sau dotari extra contra cost.
Poti verifica aici si ai sa observi ca preturile sunt mai mici decat la reprezentanta din Timisoara
https://hyundai-focsani.ro/noul-hyundai-elantra-2022/#preturi

| sierra1 a răspuns (pentru Blueeyy):

Da, așa pare dar cel mai sănătos e să le faci o vizită, așa vezi exact ce, cât și CÂND!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca faci 17k, poti lua o Vitara noua. Mie mi se par dragute, cel putin la design-ul exterior.
Daca nu, Elantra... Sau altceva.
Depinde pe unde folosesti masina. Eu sunt fascinat de crossovere momentan, fiind intr-o zona de munte, cu multe trasee montane cu dificultate redusa. Cu un ASX din 2011 am urcat prin padure fara nici o problema, desi avea anvelope de vara foarte plane. Tractiunea integrala e foarte ok.
Insa ASX are probleme cu rugina componentelor mecanice iar piesele sunt cam scumpe,