| gtr2rr3 a întrebat:

FUNDA! MAȘINĂ NOUĂ!

Mă bate gândul sa îmi tai singur craca de sub picioare si sa plătesc vreo 10 ani o mașină. Idee este următoarea: preț până în 20.000 21.000 euro
Si am următoarele variante:
Dacia Duster 1. 5dCi 110cp 4x4 dotari full
Ford Focus 1. 5EcoBoost 150cp sau 2. 0TDCI 150cp dotari esențiale
Ford Fiesta 1. 5TDCI 120cp sau 1. 5EcoBoost 200cp dotari semi full
Renaul Megane 1. 6dCi 130cp dotari semi full
Alte modele nu mai știu până in suma menționată.
Mă trage inima cel mai mult spre focus 2.0 dar la cate se zvoneste despre diesel e posibil ca una de asta achizitionata dupa 10 ani sa nu mai am voie sa circul cu ea si asta ma îndreaptă către benzină, desi sunt fan diesel, asta este.
Aștept păreri și ce ati alege, ce alte modele știți?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In 10 ani poti plati o locuinta, hai cu masina poate ai casa nu stiu esti tanar sau cu familie bun... alege benzina renault e bun ca masina de durata si bani putini la cheltuieli.

| Ensiferum a răspuns:

Vw golf 7, vw jetta. Din ce ai enumerat am testat tot in afara de fiesta si Duster e cel mai bun mai bun decat focus 2.0. Fa un drive test ca sa te convingi.

| sierra1 a răspuns:

Uite aici o frumusete: kia sportage
https://www.kia.ro/showroom/kia-sportage-2018

| Crackman a răspuns:

Benzinar, dacia este masina slaba, ford fiesta este o idee

| Evolution a răspuns:

Eu as merge pe Dacia Duster.
E singura masina ca raport / calitate pret si e ok de intretinut la un salariu in Romania.
In primul rand trebuie sa te gandesti si la consumabile si intretinere.
Si cum Dacia reprezinta marca la noi, sunt ok consumabilele la bani.

| alex495 a răspuns:

Duster, frumusel asta nou dar consuma mult si benzina si motorina si putere ciuca.
Ford Focus 2.0 TDCI. Eco Boost urile nu sunt fiabile, capacitate cilindrica mica, putere mare si in timp ( depinde si cum mergi) cade ceva la motor
Fiesta idem
Renault Megane, masini proaste in general, mai ales astea 2010 +, vrei megane neaparat ia-ti frumusel prima gen sau a doua
Sfatul meu, de ce sa te **** banca pentru o masina care in 2 ani isi pierde jumate din valoare? chiar vrei sa miroasa,, a noua" masina?
2. faza cu diesel ca nu o sa mai fie in Ro e vrajeala, pune l pe ala cu golf 4 alh sa si dea masina sa ia ceva hibrid ( 30 mii plus) sau putoare de logan cu 75 de cai si turbinuta. Mai repede se desfinteaza UE, Da in Europa de vest o sa se aplice, dar pana ajunge la noi probabil sa nu prindem vremurile alea. Nu compara salariul din Ro cu al unuia din Germania sau Austria, de unde a pornit treaba.
Sfatul meu, orienteaza te spre marca VW. Masini tank in general, Recomand 2.0 BMP diesel sau 2.0 tfsi, 1.4 16 valve benzina si ca sa stii din start sa nu te amagesti, ce iei dupa anul 2007 sare vopseaua destul de usor si repede. e normal, au schimbat amestecul si baga ceva mai prost calitativ. Dupa 4 5 ani sare de la manerele usilor, poate capota, dar nu e asa grav, adica sare vopseaua la toate masinile, macar VW are protectii din plastic la praguri, ai scapat de o grija. Nu sare asa rau, dar se observa de aproape. Si cand cauti masina cauta cu carte service. E mai bine asa, costa mai mult dar ai siguranta distributiei, filtrelor etc. Si inca ceva, daca iei de la VW mai pune niste bani si cumpara cu dsg, cea mai buna cutie automata din lume. Costa cu 500-1000 de euro in plus dar merita. Nu simti cand schimba. Si nu uita sa schimbi uleiul la cutie