| ScottAdkins a întrebat:

Salut, as avea nevoie de sfatul unui cunoscator. Am un cross, racire pe apa, trage, toate bune, dar problema e ca atunci cand merg cu el scoate apa din cilindru, mai exact prin galeria de la toba..nu scoate multa apa incat sa se arda garnitura de chiulaosa, deci subliniez, garnitura din interiorul chiuloasei nu este arsa, nici aia de pe exterior, motorul porenste. Stie cineva de la ce poate fi mai exact?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca nu este arsa garnitura de chiuloasa obligat nu iti dispare apa din motor si nici nu bolboroseste in radiator / vas de expansiune. Putina apa pe esapament scot toate motoarele pana se incalzeste bine toba. Este doar condensul vaporilor din gazele arse cand toba este rece.

| ScottAdkins explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stiu ca toate scot apa, dar asta al meu si cand e cald...merg 2 ore cu el si curge apa, adevarul e ca scade putin apa din radiator, foarte putin, dar treaba e ca imi ajugne apa in ambielaj, intelegi? mi-e sa nu fie crapat carterul... poate fi si pompa defecta?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru ScottAdkins):

Pai cum curge apa pe gura tevii ( eu asa am inteles ) dar ajunge in ambreiaj? Unde-i una unde alta? Eu pot fi mai specialist degeaba, tu vezi ce e acolo si pe unde. Mecanica prin telepatie sau telefon nu prea da roade decat la mama Omida.