| anonim_4396 a întrebat:

ce se intampla cu masina daca schimb viteza la 5000-6000 rpm, 1 a la 6000 rpm a 2 a tot asa se poate sparge ceva la motor? ca sunt curios

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu se intampla nimic grav, doar ca o sa te rupa cu benzina!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil un motor mic pe la 6000 ture o sa iti taie benzina si nu sa se intample nimic. motoarele noi au niste protectii pentru astfel de situatii

| OnuOnulică a răspuns:

Nimic.

| thegeaba a răspuns:

Nu se intampla nimic daca faci asta o data, de doua ori, de 3 ori. Daca numai asta faci atunci ii distrugi motorul. Pe langa faptul ca ii distrugi segmentii si ''o dai pe ulei'' te poti trezi ca se intampla si alte fenomene ''stranii'

| Eugen000 a răspuns:

Depinde ce masina, și mai ales daca vrei sa pari "duru din Fast & Furious" și mai schimbi treptele ca nebunu, va trebui sa schimbi si ambreiajul...
Cu toate ca, motorul cind este proiectat, este astfel facut ca sa poata fi turat si asa, ca dealtfel, ar pune un limitator electronic p/u o turatie mai joasa

| cali01 a răspuns:

Nu se intampla nimic! dai bice! iti zic din propria experienta