| lor3nzzo94 a întrebat:

As dori sa imi cumpar un audi a4 din 2002 sau 2003 cu motor de 1.9. Este vreo diferenta intre ele? Care sunt avantajele si dezavantajele si sunt curios daca cu vreo 160.000-170.000 km e mult sa dai 4 mii euro.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Adikis a răspuns:

Ambele masini sunt super bune. Trbuie sa ai in vedere la o masina nemteasca de peste 10 ani, are cel putin 250-300.000 km, dar nici asta nu ar fi o problema. Este important sa o testezi inainte sa o cumperi. Un tester costa maxim 40-50 lei si iti zice aproape tot despre masina. Din cate stiu, acele audi uri 1.9 au motor Pompe duse ca si cum am eu la passat, asta inseamna ca nu au pompa de injectie ci numai injectoare speciale (foarte scumpe cand e vorba de schimbat si intretinere) si o sa trebuiasca sa pui motorina extra ca sa previi sa ti-se strice. In rest sunt masini foarte bune, confortabil si rezistente si consuma relativ putin avand in vedere ca sunt destul de mari si grele

| lor3nzzo94 explică (pentru Adikis):

Dar daca as aduce una din Italia cat ma costa inmatricularea sau ce taxe mai trebuiesc platite?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e rau la pretul ala, km sunt suficienti nici prea mult nici prea putin, diferenta mare nu prea e doar un an de fabricatie. Faza e ca te poti trezi cu vreo avarie daca nu a ingrijit masina bine. Multi de aia isi vand masina pentru ca au probleme cu ea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, o masina care are 11-12 ani si sute de mii de km la bord e destul de junghi (indiferent de marca)
Nu e foarte mult 4000 de euro pe un Audi din 2003 dar trebuie sa fie inmatriculata in RO post 2007. Altfel, e enorm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa afli km reali este bine sa inmultesti cu 4.
De doua ori ii da inapoi vanzatorul din Germania si inca de doua ori samsarul din Romania.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are la bord km electonic nu poate sa-i modifice.

| ombladon a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca masina are 100 000 Km inainte sa-i dea inapoi de 2 ori, dupa aceea are minus 100 000Km?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Se modifica si mai usor cel electronic.

| lor3nzzo94 explică:

Dar daca as aduce una din Italia cam cat costa inmatricularea sau ce taxe trebuie sa mai platesc pe langa?

| Adikis a răspuns (pentru lor3nzzo94):

Tot aia e daca o aduci din Germania sau Italia. O masina are acceasi taxa indiferent de tara de provenienta. La un 1.9 TDI, asta ar reprezenta in jur de 116-131 cp, si din anii 2002-2003, cu cred ca o sa depasesti 800 E taxa, IN CEL MAI RAU CAZ! Dar iti spun din proprie experienta ca de ai peste 3.500 Euro, merita sa iti aduci o masina calumea din Germania! Masinile alea nu au umblat pe gropi, nu suna nimic in ele nici dupa 10-15 ani. Daca mai vrei sfaturi, putem sa vorbim si pe privat. Succes si drum bun!