| Teofil1997 a întrebat:

As dori să-mi achiziționez o mașina pana in 6000 euro, modelele pe care le caut sunt: Skoda Octavia/ Superb 2.0 TDI2010-2012, Honda Accord 2009-2010 2.0 benzina, Vw golf 6 2.0 TDI 2011-2012, Volvo V40, BMW seria 3 e90 2010-2011 cu distribuția fata. Dacă sunt aici cunoscători auto as dori sa primesc niște sfaturi despre fiabilitatea acestor motorizări sau îmi mai puteți da sfaturi cu motoarele care sunt fiabile pe aceste modele, care nu ar avea probleme majore, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Pai clar un motor aspirat japonez o sa bata ca fiabilitate orice motor diesel german. Gen e si construit bine si e si mult mai simplu.
Dupa la diesel. De volvo nu stiu mai nimic deci nu comentez, la BMW nu exista cel cu distributie in fata dupa 2008. Cel cu distributie fata cod M47 e euro 4 si cam in 2008 au fost ultimele modele cu acest motor. Dupa vine cel cu distributie in spate N47 cam din 2008-2015.
Cel VW 2.0 TDI CR euro 5 e reusit dar poate sa aiba probleme ca orice diesel ( asta se aplica si la bmw si volco) cum ar fi Turbina, injectoare, DPF, volanta masa dubla. Eu am in familie 2.0 TDI din 2010 de la VW (eu personal am facut 30. 000km ) si nu avem probleme.
Personal din lista ta as merge pe Honda daca te intereseaza strict fiabilitatatea. Daca de ex vrei sa faci multe drumuri in exterior, cu bagaj si vrei si consum atunci as merge pe cel 2.0 TDI de la VW ( e acelasi motor si pe Skoda, Seat si Audi).
Eventual pot sa iti mai dau un sfat de o masina. Sa te uiti si dupa Seat Exeo 2.0 TDI 2011. Practic e un Audi A4 B7 cu sigla de seat si motor de Audi A4 B8. Cum am zis, eu cu tata avem cate un Exeo 2.0 TDI si nu avem probleme, masina fiind construita cu piese de calitate si simpla din punct de vedere mecanic. Daca nu iti place si totusi vrei ceva diesel atunci as lua o Skoda Octavia 2 pentru spatiu.

| Teofil1997 explică (pentru ClaudiuM1997):

Salut, îți mulțumesc pentru sfaturi! Eu as merge pe benzina nu țin neaparat pentru diesel, dar la modelele pe care le vreau nu prea am ce motor pe benzina sa aleg, spre ex la golf 6, Skoda, motoarele pe benzina cu turbina lasă de dorit, din ce am auzit sunt destul de problematice. încă o data îți mulțumesc pentru sfaturi?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Teofil1997):

Pai cam aia a fost si motivul pentru care am mers pe diesel la VW. Am vrut musai Seat Exeo si 2.0 TDI era cel mai bun motor. Pai daca nu vrei diesel atunci poti lua linistit cam orice motor aspirat si cam de la orice firma.