| Yoyo12345 a întrebat:

Salut, as dori sa-mi cumpar o masina automata, mai exact un audi a4 2010 -2012, intrebarea mea este daca pot seta la cate turatii sa imi schimbe adica daca vreau sa se tureze mai mult sau mai putin, ma gandeam si la varianta automata si cu padele, nu am mai avut niciodata automata (nu stiu daca m-am exprimat tocmai bine dar sper sa intelegeti ) si a 2-a intrebare cam cat ar avea consum un audi a4 2010-2012 un 2.0 diesel si o benzina?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti seta sa schimbe la cat vrei tu.

| relian a răspuns:

Nu poti tu sa setezi nimic,singura setare este aia manuala,adica apepsi tu acceleratia mai brusc sau mai usor si atat.
Restu ce se mai spune is basme laughing adica ca are modu sport, ca nu stiu ce face, aia e ca nu face nimic deosebit la modul sport, sau multe au chestia aia sa schimbi tu manual, dar numa manual nu e aiai, in caz ca uiti sa schimbi mamsina tot singura schimba laughing dar sa setezi tu la cate turatii nu ai cum.calculatorul schimba la cat trebuie astfel incat sa nu se produca mai multa uzura decat a fost motorul ala conceput.
Ce nu pricep de ce trebuie sa setezi tu cand sa schimbe? Nu ai ce face cu banii sau ce anume? Ca daca teoretic vorbim ai putea sa faci asta,singur ai seta sa schimbe la turatii mari,pentru ca la turatii mici in nici un caz no sa poata schimba nimic laughing ca urmare la turatii mari uzura si consumul cresc.
Unde pui ca si poluarea este mai mare atat noxe cat si fonica,eu cand aud pe unia baraiind sincer daca as avea putere i-as arucna in aer pe figurantii astia laughing tu mergi cu masina undeva public,nu esti pe mosia lu tactu, ca urmare oamenii ar trebuie sa respecte si pe ceilanti, dar se pare ca unia au cam ramas in epoca mai stiu eu care.

Cand toata lumea merge spre cat mai putin zgomot, cat mai mic consum, unia vor opusu, e ok dar care vrea sa faca asta sa mearga altundeva nu intr-o cominitate de oameni normali laughing

| Sofer a răspuns:

Pe modul Drive iti schimba la turati joase asa sunt facute.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut.Nu poti sa setezi la ce turatii sa schimbi dar ai modul sport/drive/manual. Drive-schimba economic, Sport- mai sportiv(turatii mai multe) si manual- schimbi cand vrei tu folosind schimbatorul.In acelasi timp, in functie de cum apesi acceleratia poti influenta la ce turatii schimba...Adica daca esti la 1500 turatii si ii dai talpa, cutia automat o sa coboare o dreapta pentru a avea mai multa putere.

| GouDidodino a răspuns:

Automata are două moduri
D= DRIVE in care se vitezele se schimba la turatii mai putine si
S =SPORT unde ajunge s sa schimbe si la 4000 de turatii dintr-o treapta in alta. Si in modul D, mai schimbasi in functie de cum apesi tu accelerația, daca apesi mai tare pe accelerație, iti schimba la turatii mai multe.
La consum benzina nu stiu, dar diesel 2.0 ia in oras undeva la 9%