| mariusinho998 a întrebat:

Salut as vrea sa cumpăr un casetofon de 4x50w sau 4x40w cv de genul. Eu am boxele de pe fața alpine 40w 4ohmi parca si pe spate sunt cele originale de la masina(peugeot 206. Nu stiu alte specificații). Credeti ca e vreo problema? Se strica boxele? Ce playere recomandați

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe boxe de 40W poti aplica maxim jumatatea puterii nominale, altfel se risca sa se strice repede.
Cu boxele actuale poti folosi casetofon de 4x20W, maxim 4x25W.

| mariusinho998 explică (pentru Bula):

Sunt 40w rms. e vreo diferenta?

| Bula a răspuns (pentru mariusinho998):

Puterea RMS indica puterea de varf ce poate suporta difuzorul timp de 5 minute.
Functionarea continua si sigura este pana la jumatatea acelei puteri.
(in cazul tau 20-25W)