| CarolAndrei a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi achizitonez o motocicleta de teren, problema este ca am 14 ani. Stiu legea aia ca ai voie sa conduci pe camp(fara permis) si nu ai voie pe drumuri publice/nationale, dar drumurile "comunale" e ceva de capul lor, am voie? Ca n-am gasit aceasta informatie nicaieri, as vrea sa-mi iau anul acesta... nu prea mai am rabdare inca doi ani.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Orice drum este in administratie publica e drum interzis fara permis.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Fata de aceasta prevedere si drumurile comunale sunt drumuri publice, asa ca n-ai voie sa circului, in mod legal, fara permis de conducere de categorie corespunzatoare.

| Alexul99 a răspuns:

Pana si acele drumuri de pamant sunt drumuri publice, mai asteapta 2 ani.