| Dieselpower69 a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi cumpar si eu o masina cu buget intre 6000E - 7500E. Deocamdata sunt axat pe un BMW SERIA 5 / 520D E60.
Imi place foarte mult aspectul si motorizarea dar este o problema.
Vreau sa stiu si eu la acest model consumul costurile de intretinere si daca merita sa-mi iau asa ceva. Vreau sa precizez ca sunt incepator, astept si sfaturi cu alte masini in bani astia. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

E ok masina. dar nu pentru un incepator.
Costuri de intretinere mai mari ca e bmw.
Iti recomand vw golf 4 1.9 90 cp diesel, opel Astra g si h 1.6 sau 1.7 diesel
si mai sunt...depinde care iti plac.

| Dieselpower69 explică (pentru Sofer):

Dar in bugetul asta zic ca merit ceva mai bun. De un golf 6 pe 2.0 sau 1.6 ce zici?

| Sofer a răspuns (pentru Dieselpower69):

La golf 6 nu stiu cum e cu intretinerea. Depinde ce buget ai pentru masina si daca iti permiti sa o intretii. Ce ti-am enumerat mai sus sunt masini care au relativ piese ieftine, ca sa-ti faci o idee te duci pe un site de piese auto si cauti elemente ce se schimba cu timpul la masina: kit distributie, discuri placute frana, kit ambreiaj. mai te uiti si pe forumu de la vw despre acea masina si ce probleme apar in timp si daca merita sa iei golf 6.

| Sofer a răspuns (pentru Sofer):

Mai adaug ceva. daca te uiti dupa un 1.9 tdi 90 cp faci un test de drum daca nu esti multumit de puterea oferita cauta ceva de la 101 cp in sus. mai recomand si 1.9 tdi ajm 116 cp. TDI D si I rosu.

4 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Nu merita si o sa arunci banutii pe E60 (care si mie mi se pare foarte frumos) pentru. ca o sa vezi niste facturi de nu ai sa iti crezi ochilor big grin. Eu ti-as recomanda asa: audi a4 b6 si mai pastrezi 1000e pentru eventualitati. (mie imi place cum arata) sau poti sa incerci in toti banutii un A4 b7, dar poti normal sa ai si costuri imediate gen distributie, ambreiaj etc (golf 4 e too old, golf 6 e prea nou la banii aia- golf 5 e ok-)