| ChelioSsS a întrebat:

As vrea sa primesc niste sfaturi de la cei care au detinut Alfa Romeo pentru ca mie imi place mult cum arata in special Brera sunt fan Brera sa zic asa dar am auzit ca Alfa Romeo se strica des si sunt scumpe piesele. Nu stiu personal nu am avut Alfa niciodata.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se strica des, sunt piesele ceva mai scumpe decat la nemtoaicele de carat saci cu varza (Golf, Astra...), si de aia, romanul (taranul) de rand, incepe sa manance ficacat despre ele, prin simplul fapt ca el nu ar avea curaj sa-si cumpere asa, ca ar cumpara una dauna totala in banii lui, iar cand pica ceva, Tudorel, prietenul sau de la tamplaria PVC, n-ar sti sa i-o repare.
Alfa Romeo e o masina premium, trebuie sa-ti permiti (si sa-ti doresti) o masina, ca sa o tii. Si nu sunt greu de tinut, cunosc proprietari de Alfe, oameni simpli, care le tin de multi ani, fara sa se planga.
A avut un prieten apropiat un 156 1.8 benzina, si a fost foarte multumit de ea. Motorul era foarte puternic, si culmea, nu consuma mai mult decat un 1.6 banal, pe o masina de familie.
A avut un accident cu ea, si am reparat-o impreuna. Accidentul a fost un lant de viraje in care a intrat cu 160, iarna, a facut o mica eroare de pilotaj (l-a mancat intre fese sa schimbe treapta cand trebuia sa iasa din curba), a facut multe piruete, si in final a sarit de pe drum, cu spatele, intr-un gard cu stalpi de beton. 3 stalpi retezati, cu tot cu scandurile dintre ei, plus ceva santuri. Astea au fost pagubele terenului, iar masina: janta stanga spate ingropata in pamant (cauciucul distrus), evacuarea indoita, bara spate sparta, o zgarietura din capat in capat pe partea stanga, si altele pe portbagaj.
Alte masini se ciocnesc la 30km/h la semafor, si cand vin la mine, cel din fata are rezerva blocata si portbagajul mai lung cu 2cm decat aripile.
Eu zic sa-ti iei linistit, si daca vrei pareri, cauta cluburi romanesti ai posesorilor de Alfa Romeo, pe Facebook, sau forumuri, nu asculta ce spun vecinii cu tricoul suflecat pe burta si Logan in rate, sau Golf 4 la 2000e, ca se iau unul dupa celalalt, discuta despre toate masinile pe care le vad, dar ei n-au condus mai mult decat junghiul pe care il poseda, si ala cumparat dupa auzite.