| IonutDn2002 a întrebat:

As vrea sa stiu daca merita sa ma apuc de scoala de soferi cu un instructor privat, inainte cu 3 luni inainte de a face 18 ani. Am inteles ca se fac 20 de ore pentru a conduce si 2 saptamani de legislatie. Daca incep scoala de pe 11 octombrie si termin scoala, pot sa ma programez pentru permis cand fac 18 ani? As vrea sa iau permisul cat mai repede, multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate incepe scoala de conducere pentru categoria B cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani, cu orice instructor autorizat. Se fac 24 ore de pregatire teoretica, din care 14 ore de legislatie si 30 de ore de conducere.
Poti sustine examinarea (proba teoretica) imediat ce-ai implinit 18 ani, programarea se poate face imediat ce-ai terminat scolarizarea.