| goblinuldansatordincalcaie a întrebat:

am o intrebare legata de scoala de soferi: in octombrie implinesc 18 ani si am inteles ca pot face orele de condus cu 3 luni inainte. As vrea sa stiu, poate cineva a facut deja scoala si imi poate explica cam cum sta treaba cu toata scoala de soferi, cat timp dureaza, ce e obligatoriu, experiente neplacute, ce scoli sunt mai bune din Timisoara, etc. Mi s-a spus ca totul e centralizat de la Bucuresti si ca ei programeaza totul, si stiu si ca dureaza mult, cateva luni pana te programeaza la oras... Cineva mi-a spus ca probabil ma vor programa in decembrie si iarna e mai greu cu examenul pentru ca pe jos poate fi gheata, masina poate aluneca, poate trebuie pusa frana de motor si din instinct nu o pui, bla bla... Daca este cineva care are rabdare sa explice cam cum e cu scoala de soferi m-ar ajuta mult sa imi fac o idee.
P.S. Inainte sa conduc la scoala de soferi voi invata cu tata cate putin din condus pentru ca stau la sat si am un camp in apropiere unde sa pot conduce si sa nu omor nici o vietate sau sa distrug ceva. Ca sa ma invat cu volanul inainte de a merge cu un instructor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa sofezi cu cineva neautorizat. Atata tatal tau cat si tu va puteti trezii cu dosar penal daca sofezi cu el, iar sanse sa fii prins sunt faoret mari, asa cum ai mai patit-o si altii de pe la sate si au venit aici ingroziti si speriati sa ne intrebe ce sa faca, pentru ca au deja dosar penal.
Nu-ti incepe viata cu un dosar penal, ca nu merita efortul.
Intai invata legislatia rutiera si fa scoala de soferi cand vrei, ca nu-i musai sa sofezi in iarna, s au sa dai eamenul in rana, dupa 18 ani il poti da oricand.
Programarile la examenuld e condus sunt facute de Timisoara nu de Bucuresti, totul se face local!
Examenul se poate da in functie de programari si de conditiile meteo.

| goblinuldansatordincalcaie explică (pentru Violleta2022):

E vorba de condus pe camp unde nu sunt nici fluturi laughing)) Mi se pare ca ai dramatizat putin cam mult cu dosarele penale... Poate exagerezi pentru ca nu stii cum arata locatia. Inainte sa incep sa conduc bineinteles ca ma voi invata mai intai cu schimbarile de viteza si jocul de pedale, nu plec din prima sa conduc pe un drum... Atat timp cat este o portiune libera unde nu circula nimeni, nu locuieste nimeni si nu trec decat ciori si nu este aproape de drum public nu cred ca este un pericol.

| Violleta2022 a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Si pana pe camp cum ajungi? Zbori cu masina in carca?
Nu iesi pe ulita din sat?
Oricum, NU ai voie deloc sa sofezi, nimic, nici pe camp, nici prin sant si nici pe strada.
Politia trece pe drumul de langa camp si te vede si iute va face dosar penal si tie si lui taica-tu.
Stiu ca nu crezi asa ceva, dar citeste la sectiunea moto, vreo doi au patit-o deja, tocmai ca Politia stie asta si verifica zilnic si campul.

| goblinuldansatordincalcaie explică (pentru Violleta2022):

Pana ajung pe camp unde e sigur conduce cel ce ma invata, nu crezi? Nu ma urc de capu meu la volan si merg pe drum laughing)) Ti-am mai spus ca nu sti cum arata campul si drumurile. cat timp merg pe drum cu viteza intai nu am ce baba iaga sa fac cuiva...

| Violleta2022 a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Se vede ca nu te duce capul, indiferent ce ti-as spune, ca tot nu pricepi ca este ilegal si ca, ghinionul vine cand te astepti cel mai putin, si va treziti si tu si taica-tu cu dosare penale.
Daca de mici faceti ilegalitati, sa nu va asteptati sa ajungeti prea departe in viata, ca urmatorul stop, este posibil sa fie dupa gratii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa e, te poti inscrie la scoala la 17 ani si 9 luni insa la examene te poti inscrie dupa ce faci 18 ani.

Da, programrile dureaza mult, la oras media e cam de 3 luni si daca tu faci 18 ani in octombrie si atunci dai sala, la ora ajungi probabil dupa decembrie. Cat despre dat examenul iarna depinde de ziua respectiva. Nu e mereu zapda si gheata pe jos 3 luni in continuu. Programrile nu se fac la Bucuresti, e totul local.

PS. no asculta pe ametita aia care a dramatizat cu puscaria si dosarele penale. Atat timp cat conduci pe camp si nu pe un drum public nu iti face nimeni nimic.