| anonim_4396 a întrebat:

Salut.As vrea sa stiu si eu ceva in legatura cu noua taxa. Daca imi cumpar un opel corsa inmatriculat in RO ar mai trebui sa platesc acea taxa? Ca am auzit ca se intinde la mii de euro (am vazut la stiri ca la o dacie care costa 500 euro, taxa este de 3000 de euro).
Si cam cat ar costa trecerea actelor pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| ionut236 a răspuns:

în cazul autoturismelor care au fost înmatriculate înainte de 1 ianuarie 2007, la prima schimbare a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul, cumpărătorul va fi nevoit să plătească o taxă de poluare după ce actul normativ intră în vigoare.

deci daca masina a fost inmatriculata in Romania inainte de 2007 platesti iar daca a fost dupa 2007 nu platesti simplu.

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru ionut236):

Mersi si as mai avea o intrebare care nu am inteles-o asa bine... Daca am numere de bulgaria, am voie sa circul maxim 90 de zile cu numerele acelea?

| ionut236 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Daca ai numere de bulgaria si te opreste politia te trece intr-o baza de date si dupa 3 luni ai 2 solutii inmatriculezi ro sau o scoti din tara, asta ce se stie numai ca romanul inventiv ca de obicei (cauta sa vb cu cine inmatriculeaza pe bulgaria daca vrei ma interesez de nr de tel) iti face un fel de mutatie pe bugaria adica iti scoate un fel de buletin si atunci nu iti mai poate face nimeni nimic si ar mai costa in jur de 100 euro dar daca vrei ma interesez exact si revin si cu un nr de tel a unei persoane care se ocupa cu asa ceva

3 răspunsuri:
| Petrut_Balcu_1991 a răspuns:

Mi se pare ca daca e inmatriculata inainte de 2007 se plateste taxa... daca e dupa 1 ian 2007 nu se mai plateste!