| Num3Ascuns a întrebat:

As vrea sa vad din 2 Atv-uri care este mai rapid! Primul este un Linhai de 21de cai si cuplu de 20 Nm! Al 2-lea este unul de 14Cp cu cuplu 12Nm! Dar Linhaiul are putere la 4000 de ture si cuplul la 3000, iar al 2lea puterea la 8000 si cuplul la 6000! cE vreau eu sa spun este faptul ca al 2 lea are motorul de turatii de 2 ori mai mari (deci turatia motorului ar trebui micsorata de inca de 2 ori in comparatie cu Linhaiul)! EX:la 50km/h roata se invarte cu 4000de ture la amandoua(Turatia motorului de la Linhai(ex4000ture)nu se micsoreaza) la al doilea (tur.8000ture)trebuie micsorata de 2 ori pentru a merge cu aceeasi viteza(km/h). Intrebarea mea ar fi:Il ajuta faptul ca turatia motorului este micsorata la atv-ul cel mic de 2 ori, sa il intreaca pe cel mai mare in motor? Funda macar daca ati inteles ce am spus!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Automat Linhai-ul de 21 de CP este mai puternic si acele ture se refera la turatia motorului nu a rotii ceea ce nu te afecteaza pe tine ca sofer decat uzura motorului si sunetul difera si ceva prin cutia de viteza! 100% cel cu 21 CP este mai rapid dar ATV-urile sunt facute de obicei pentur off road nu pentru viteza. In mod normal mai coneaza si greutatea dar fiind o diferenta de 7 CP cu oricat ar fi mai greu tot este mai rapid!