Stefan
| Stefan a întrebat:

Se intampla un lucru neobisnuit, in functie de turatia motorului luminile farurilor se maresc sau se micsoreaza care ar fi cauza?

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Daca este pe o dacie este ceva absolut normal aici ma refer la toate sub logan. Daca este pe alta masina cu siguranta este releul de incarcare. Care trebuie verificat sau schimbate periile daca sunt uzate sau poate regulatorul are un defect si necesita sa fie schimbat. Mergi cu masina la un electrician sa verifice incarcare. Vezi sa nu fie carpaci sa fie un meserias bun. Din cate am inteles ai service poate ai pe acolo vreun electrician care iti va explica mai pe larg problema.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De obicei este de la incarcare, dar un electrician auto va identifica foarte repede cauza.
Nu subscriu ideii ca la dacie ar fi normal, am condus cativa ani o berlina 1300, dar pentru ca erau toate la locul lor m-au ocolit multe din problemele "specifice". M-am convins ca majoritatea acestor probleme provin de fapt din modificari sau improvizatii, din piese neschimbate la timp, din nestiinta sau din ignoranta mecanicilor sau pur si simplu din principiul "merge si asa".

| covexrobu a răspuns:

La dacia 1310 din '99 pe care o detine tatal meu asa face de cand a luat-o din reprezentanta. Din primul moment asa faceau farurile si cand a fost la revizie le-a spus si au zis ca asta este ceva normal. Acum cat de buni erau "meseriasii " nu stiu sa iti zic.

| covexrobu a răspuns:

@ngan daca este puntea de diode arsa nu mai ai incarcare deloc si in acel moment nu iti fluctueaza lumina farurilor ci iti scade din intensitate din ce in ce mai mult.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca te lasa bateria.

| florinel_8849 a răspuns:

Baterie epuizata sau descarcata

| kenzo007 a răspuns:

Deci orice masina are Bujie

| 1968 a răspuns:

Depinde de masina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Releul de incarcare de pe alternator. Ca solutie optima, iti trebuie o baterie mai mare de 60 A (amperi) sau minim 60 A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baterie slabita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e cazul sa schimbi bateria masinii... daca intensitatea luminii variaza pana si la o turatie mai mica sau mai mare, tare mi-e ca dac-o lasi mai mult da 3 zile pa loc n-ai s-o mai misti d-acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diodele la alternator sau rele-ul

| ngan a răspuns:

Puntea de diode! In fctie de autovehicul, se schimba odata cu releul de incarcare si cu periile atasate.