| anonim_4396 a întrebat:

Salut, astazi am avut un incident destul de ciudat in trafic, eram la o trecere cu cale ferata si aceasta e in rampa, eu fiind incepator nu stapanesc perfect plecarea din rampa si am vrut sa plec dar nu stiu cum am reusit sa o inec si am lovit cu spatele o duba ce statea aproape lipita de mine. Nu stiu cat m-am dus in spate aproximativ jumatate de metru si tot el a inceput cu scandal ca de ce i-am lovit masina ca sa-i dau 7 milioane sa-si faca bara cand doar numarul era putin zgariat si o idee indoit. Astept parerile voastre, cine ziceti ca a fost vinovat, multi mi-au spus ca e vina lui ca nu si-a pastrat distanta de siguranta fata de mine. Dau funda.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vina lui nu a fost sa erati staționati probabil si nu se aplica distanta fata de tine. E cam vina ta ca ai dat cu spatele.

Bani sa nu dai niciodata in trafic chiar dacă e vina ta si chiar daca ti se cere. De aia ai asigurare la masina, sa plătească ea pentru tine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cei care spun ca tu esti vinovat sa mai invete legislatie rutiera. La oprire in panta tebuie respectata o distanta de siguranta.
Cat priveste pe marii soferi, am avut ocazia sa vad soferi cu experienta care din varii motive au scapat masina inapoi.
Nu da nici un ban. 700 de lei - nu 7 miloane (cum nu puteti sa va adaptati la banii actuali?) sunt bani.
Daca merge la politie o sa te cheme, dar nu cred, ca si el primeste amenda. Nu cred a este asa nebun sa-si indoaie bara. Dar se vede daca e de la masina ta sau a facut-o el.

| dinaprilie a răspuns:

Tu esti vinovat pentru ca nu te-ai "asigurat" cand ai dat cu spatele. Daca nu v-ati inteles pe loc si ati plecat fiecare in drumul lui, mergi de urgenta la politie si declara accidentul pentru ca daca si el o face iar tu nu vei ramane fara permis. Altfel poti sa scapi cu o amenda sau avertisment.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru dinaprilie):

Permisul nu se suspendă pentru accidentele minore.

| dinaprilie a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Permisul "se retine" nu am spus suspenda pentru nedeclararea accidentului.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru dinaprilie):

Nici nu se reține. N-ar strica să înveți niște legislație rutieră.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dinaprilie):

Dar el nu a dat cu spatele.

| dinaprilie a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Fara voie, da, stiu!

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Daca tu nu ai bagat masina in marsarier si ai dat in el atunci spune-i sa-si tina gura ca e vina lui ca nu si-a pastrat distanta. Nu degeaba e vorba "Cine pupa-n c*r, plateste".

| Gligore2000 a răspuns:

Bani nu se da niciodata, ca de aceea exista asigurare.
Accidentul se declara la politie in 24 de ore.
Foarte simplu poti sa zici ca el a intrat in tine.
Nimeni nu da cu spatele la trecere de nivel, nu o sa-l creada nimeni.
Si eu am fost lovit din spate la trecerea de nivel.

| nicunicu3 a răspuns:

Da,el trebuie sa pastreze distanta, dar ai dovezi? El poate sa minta la politie ca ai dat tu cu spatele, dar si asa tot el este respunsabil ca nu a pastrat distanta daca dadeai cu spatele.Ca si sofier trebuie sa fii responsabil si sa precizezi orice eveniment.Si nu ii dai nimic.Asigurarea atat in rest daca cere bani pa.Decide politia ce sa faceti, dar politia poate sa iti dea si tie si lui amenda si na, o sa dai declaratii si decid ei care e vinovatul. Daca ai dovezi arati, dar tot si tu vei fi sanctionat ca na nu ai fost atent si trebuie sa franezi, mai bine vezi.

| Hurin a răspuns:

La scoala de soferi te invata cum sa pleci din rampa fara sa iti iei zboru rolling on the floor.

Totusi, ai carnet?