| anonim_4396 a întrebat:

Aș avea nevoie de niște păreri : pentru a avea un pieton prioritate ce trebuie sa facă daca vrea să treacă drumul pe zebra? Deci ca șoferul să îi acorde prioritate de trecere! Am picat la traseu din cauza că unul pe bicicleta ce circula pe trotuar în partea dreaptă a trotuarului deci nu era mai pe stânga aproape de șosea/trecere, nu dadea semn că ar vrea sa treacă,nici nu avea privirea îndreptată spre trecere,eu l-am urmărit să văd ce are de gând deoarece se deplasa la aceeași viteză cu mine (el fiind pe bicicleta), când am ajuns cu mașina pe trecere,el a luat brusc stânga,dar nici macar nu s-a apropiat de trecere, pur si simplu s-a oprit în dreptul zebrei, dar ca orice pieton el trebuia să CALCE ZEBRA, asigurandu.se si atunci primea dreptul de a trece, până si in momentul in care am trecut cu mașina de pe zebra, el încă nu a înaintat pe trecere (l-am văzut în retrovizoare) ce să vezi... polițistul șmecher butona telefonul, cu coada ochiului a văzut pe ăla si fără motiv a spus că de ce nu i-am dat prioritate, si omul era încă pe trotuar, până la trecere mai avea cam 1 metru bun distanță,si a zis trage pe dreapta, acum dacă se poate să spuneți cine e de vină, majoritatea mi-a spus că eu am condus preventiv, urmărind ce se întâmplă în trafic, si că așa a vrut să mă pice, rămâne de văzut părerile voastre, mulțumesc!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia expusa de tine este reala si ai cazut din aceasta cauza atunci politistul a gresit, tu n-ai incalcat nici o regula de circulatie.
Daca fara punctele negative primite in acea situatie ai fi reusit si poti dovedi cele afirmate atunci poti depune contestatie la seful politie rutiere.

| Valyasdfg a răspuns (pentru Ioandelasal):

Așa au zis mulți polițistul a făcut abuz, el practic voia să opresc brusc pe toată zebra s-a acord prioritate, " eu știu dar trebuia să oprești " apăi dai dracul pe ăștia din spate, dacă intră în mine

| sierra1 a răspuns:

Ai avut neșansa să-l ai pe Gigi-Contra lângă tine, la examen

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Unii mi-au spus că a fost si cu ghinion, marți data de 12, ora 12, 3 ceasuri rele :/

| anonim_4396 explică (pentru Valyasdfg):

Aveai cumva peste 30km/h?

| sierra1 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Dacă erau camere video ce să înregistreze, nu te pica!

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Păi aia zic că erau 5 polițiști din care doar al meu nu avea tableta lipită de parbriz, plus că el avea o stea pe umăr nu grade ca agenții ceilalți! Probabil de-aia și-o bătut ****

| Valyasdfg a răspuns (pentru anonim_4396):

Deloc,aproape că mergeam ca melcul, nu ți-am spus că mergeam odată cu cel de pe bicicleta, foarte încet

| Valyasdfg a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-un fel era bine sa fi avut 30 km pe oră, că nu dădeam de ăla cu bicicleta, si treceam 100%

| anonim_4396 explică (pentru Valyasdfg):

Ai voie maxim 30km/h când sunt pietoni în apropierea trecerii, ce a făcut el, dacă e exact cum ai spus tu, n-are niciun temei, te-a picat aiurea.

| Valyasdfg a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate, stai liniștit că urmează să discut si cu patronul de la școala de șoferi că el nu știe încă, si cred că nici instructorul, pun pariu că ei știu că n-am acordat prioritate

| Valyasdfg a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum mai tare n-am putut merge că eram bară la bară, tocmai ce ieșisem din giratoriu... până si la giratoriu mi-a spus că de ce stau atât...si mie îmi venea una după alta prin fața, unde să mă bag, mai blochez si circulația mai fac si un accident, câteva mașini au luat.o spre mine pe drumul meu la dreapta si cumva m-am băgat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Undeva minți. Când e pe bicicletă nici măcar nu e pieton, cred că polițistul știe asta.

| Valyasdfg a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi de-aia zic, când eram cu toată mașina pe trecere exact atunci el a luat brusc stânga si s-a dat jos, pe când eu deja am trecut de zebră