| FilipJicha a întrebat:

Daca cineva pleaca prost din rampa si ma loveste, cine ar fi vinovat? Gen i se duce masina la vale 1 metru si ma loveste cu spatele in fata. E vinovat el sau eu ca nu am pastrat distanta?

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu conteaza, tu trebuia sa pastrezi distanta! cine pupa in fund plateste.El vine peste tine, vine garcea, si iti spune " Daca erai mai in spate, avea timp sa... puna frana.Ca iti dai seama, daca e 10 cm intre voi, normal ca e vina ta.Dar cand vorbim de un metru sau 2.Deja ai alta opinie. Punete in locu la ala din fata.Din orice motiv ii moare motoru, pana apuca sa puna frana, sau sa traga frana de mana, se mai scurg cateva secunde in care o ia la vale.Normal omu apasa frana ca nu e tampit.Dar timpul ala tot o ia masina la vale, trebuie sa o iei ca o marja de eroare, asta ti-o spun eu ca sunt incepator(6 luni de permis) dar multi se cam sperie si ma lasa in fata cu mult pe mine laughing ca bulina din geam nu spune de cat timp conduc.Dar si partea proasta mi se taie calea cam mult, pe scurt pastreaza distanta sa nu ai evenimente, sal.

| Iote a răspuns:

Si tu, pentru ca nu ai pastrat distanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce masuri iei.
Tragi frana de mana, ala sa lase masina unde e, si sa faci poza la ambele masini
cat si unde s-a intamplat.
Ca el iti poate zice, hai sa dam mai in fata sa oprim pe dreapta si sa vedem ce facem.
O sa zica da, asa e cum zici tu, si cand colo, o sa declare la asigurare ca n-ai pastrat distanta, isi gaseste si 2 martori, si pa. Si fara poze, greu sa dovedesti ca ala minte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus semn la indicatoare ceva, dar sa incadrezi si masinile, ca sa se vada clar unde s-a intamplat, drumul etc.

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Normal "cine pupă-n fund plătește", dar in cazul acesta nu este vina ta!