| Andrewe a întrebat:

Salut,azi am intampinat o problema destul de nasoala in drum pre casa,si anume pedala de frana zgartaie cand vreau sa o apas pana la capat (nu merge pana la capat), ma gandesc ca o fi ceva zapada sau gheata pe la frana.ati mai patit asa ceva?( anvelopele sunt de iarna, azi montate)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Frana "plange" dupa un specialist!
Mergi la un service si verifica intregul sistem da franare, mai ales ca vine iarna!

| Andrewe explică (pentru Bula):

Am sa merg cu ea la un service, dar am vrut sa aud " las asa ca merge"

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil sabotii de frana scartaie. Verifica-i. Pedala nu are cum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pedala de frana nu merge niciodata pana la capata
iar de scartait poate ti s au dus placutele

| Andrewe explică (pentru suntserios):

Daca se duceau placutele nu zgartaia si la frana de motor?

| suntserios a răspuns (pentru Andrewe):

Ai idee ce inseamna frana de motor?

| Bula a răspuns (pentru Andrewe):

Frana de motor foloseste doar compresia din cilindrele motorului si nu are nimic cu circuitul de franare (de mana sau de picior).

| Andrewe explică (pentru Bula):

Acum invat si eu acest lucru, pana acum am crezut ca foloseste circuitul de franare pentru a nu depasi o anumita viteza.am sa merg maine la un service daca sa se mai potoleste ninsoarea.mutumesc de raspunsuri

| Bula a răspuns (pentru Andrewe):

Inseamna ca esti inca incepator, n-ai prins nici o iarna cu zapada.
Frana de motor se foloseste mai ales cand drumul este alunecos si/sau la coborare in panta.
Intrucat este ESENTIAL sa fie intreapta potrivita, schimbatorul de viteza trebuie sa fie in treapta potrivita si NICIODATA nu se schimba in timpul coborarii in panta (doar inainte de panta)!

Ia URGENT niste lectii despre tehnica franei de motor de la un sofer experimentat!

| xerxes1 a răspuns (pentru Andrewe):

Te duci sa te faci de ras la service.Nu are nimic masina.Pe zapada intervine abs-ul.
Trebuia sa stii asta de la scoala de soferi.

| Andrewe explică (pentru xerxes1):

In drum spre service nu am avut probleme cu frana si nu am mai trecut pe la ei, un vecin mi-a zis ca se putea sa fie si ceva sare de la deszapeziri sau o pietricica la frana

| Andrewe explică (pentru xerxes1):

Ar fi trebuit sa stiu, dar o le invat pe toate pe parcurs, nu dau vina pe instructorul ca era deinteresat sa-i invete pe cursanti dar acum dau happy

| xerxes1 a răspuns:

Asa face cand intra in functiune abs-ul.

| Andrewe explică (pentru xerxes1):

Ai dreptate, era abs-ul

| HadesSs a răspuns:

Pedala de frana nu ai cum sa o apesi pana la capat...

| Andrewe explică (pentru HadesSs):

Scuze de exprimare,nu merge apasa ca de obicei, apas un pic si nimic, apas mai tare zgâr bâr câr, se aude de parca as baga frana la caruta si totusi masina nu e asa, cred ( e dun 2008?

| HadesSs a răspuns (pentru Andrewe):

Verifica placutele si cu sabotii probabil au ajuns la fier. Totusi nu s-a aprins nici un bec in bord?

| Andrewe explică (pentru HadesSs):

Nu,de asta cred ca poate e gheata