| Banu03 a întrebat:

Salut băieți, am mers cu un Opel astra h break, motorul de 1.9 CDTI cel de 120 de cai, 1-2 când bagi in Viteza intra perfect, și a 3 a intra Perfect dar cârâie puțin, doar in a 3 a, îmi puteți spune de ce sau de la ce ar fi. unii îmi spun ca e ceva de la filtru, dar din câte știu eu na re nici o treaba cu Cârâitul in a 3 a

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sigur nu e de la vreun filtru.
Daca numai la o aingura treapta cârâie, cel mai probabil este uzat sincronul acelei trepte. Piesa nu e scumpa, in schimb manopera va costa ceva, ca trebuie desfăcută cutia.

| darrio2007 a răspuns:

Are treaba cu ambreiajul.
Cine ti-a spus de filtru cred ca are meseria de cioban.

| MarcelCianu a răspuns:

Este de la cutia de viteza de la un sincron.

| DumitruMar a răspuns:

Nu are nici o treaba cu filtrul.
Posibil probleme ambreaiaj, cutie tot ce tine de transmisie