| extazyboy a întrebat:

Buna am un opel astra g motor 1.6 benzina.Ieri a inceput sa faca niste figuri acestea fiind:cu motorul pornit numai intra in nicio treapta de viteza,scoate un zgomot ciudat,cand intentionezi sa il bagi in viteza,cu motorul oprit intra in toate treptele de viteza, cand o bagi in viteza la rece iar cand pornesti motorul tinde sa plece cu ambreiajul la fund si scoate zgomote ciudate........De la ce?

8 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Ambreiajul terminatrolling on the floor

| 0rlando a răspuns:

Vezi că ți s-a rupt cablul de la pedala ambreiaj. Nu mai porni motorul până nu îl schimbi, că riști să strici bendixul.

| extazyboy explică (pentru 0rlando):

Pai si de ce scoate zgomotul ala/

| 0rlando a răspuns (pentru extazyboy):

Dacă încerci să schimbi vitezele cu ambreiajul cuplat, arborii din cutia de viteze nu se pot sincroniza și atunci pinioanele fac un zgomot puternic și se uzează.

| extazyboy explică (pentru 0rlando):

Mersi mult orlando

| extazyboy explică (pentru 0rlando):

Orlando am sunat la un service si mi s-a spus ca opelul nu are cablu de ambreiaj are ambreiajul hidraulic

| 0rlando a răspuns (pentru extazyboy):

Poa' să fie și pneumatic, ideea este că ție nu îți mai debraiază.

Răspuns utilizator avertizat