| Stefaniu_Laurentiu_1996 a întrebat:

Salut baieti, am si eu o micita problema :
mi-am luat un set nou la scuter(honda bali) si setum are capacitate mica de 36cmc, porneste la sfert etc.
Problema e ca daca merg cu el cu 10km/h mere bine dar cand il accelerez mai fortat motorul da sa se inece adica nu mai trage deloc, Care ziceti ca e problema? (compresie are ceva da nuprea mare, e normal sa fie asa adica nu imi prinde pragul ala unde iti opreste pedala in loc)
mentionez ca este in rodaj! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Pai compresia este slaba pentru ca este setu mic happy

4 răspunsuri:
| KaPy2 a răspuns:

Trebuie reglat calumea din carburator

| geany_6563 a răspuns:

Mai starnge aeru ai mult aer

| Stefaniu_Laurentiu_1996 explică:

Ok am rezolvat cu carburatia, am strans aerul, mss, Dar cu compresia? e normal sa nu prinda pragul ala unde sa iti opreasca piciorul daca dai incet?
Mentionez ca e set de capacitate micuta 36mm?

| KaPy2 a răspuns (pentru Stefaniu_Laurentiu_1996):

Pai compresia este slaba pentru ca este setu mic happy

| domnul24 a răspuns:

Cand vrei sa accelerezi, incearca treptat si cat mai incet (adica nu accelerezi de odata pana la maxim)! Cu asta te pot ajuta!