| RtzsA a întrebat:

Salut băieți, am un bmw f20 din 2017 și din câte am înțeles e varianta bussines, adică are mai putine dotări in navi. Etc. Întrebarea mea este : Dacă nu are CarPlay deloc, nu as vrea sa cumpăr modulatorul acela care se instalează și este destul de costisitor, este posibil sa iau vreun modul ceva prin USB care sa îmi ofere CarPlay, am cumpărat in trecut un Carlinkit ceva de genul și nu funcționează, după am înțeles ca ăla face din CarPlay cu fir face wireless, exista ceva de genu care sa facă CarPlay direct?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ce trebuie sa ai mai exact?
Masina trebuie sa aiba Navigatie originala BMW si instalat iDrive 5.0 sau mai nou, deci trebuie sa faci update, asta daca unitatea ta permite.Trebuie ca unitatea ta sa aiba wi-fi.Ori daca ai deja pe acea navigatie softwer asta 5.0 sau altul mai sus si navigatia aia are wi-fi atunci esti in regula, trebuie doara sa pui o antena WIFi apoi sa activezi CarPlay.
De asemenea trebuie sa ai iPhoene 5, sau mai nou, deci peste 5, si ISO 9.3 sau mai nou., de asemenea sa ai internet pe acel iPhone.

Eu nu stiu ce ai tu pe masina aia, seria 1 ce ai tu, nu-i stiu ce unitate de navigatie are, daca este capabila de wi-fi, daca are in ea bagata chestia aia sa fie compatibila cu Apple CarPlay.

Ce stiu e ca de la seriia 2, 3 in sus, din 2017 in sus, asa vin, cu unitatea aia care are integrata in ea, si chestia asta.De regula nu toate vin cu CarPlay activat, daca vrei sau care doreste, merge la reprezentanta, sau la altcineva care au scule si soft, astia pot sa activeze CarPlay asta.

Masina ta seria 1, chiar de este din 2017 nu este in lista aia care sa aiba unitate de navigatie, ori cum so numi ea, capabila de wi-fi sau CarPlay.
Daca nu are, atunci trebuie sa cumperi tu o antena, aia se instaleaza acolo in spatele unitatii, scoti fata aia, scoti unitatea afara, pui un cablu, asa arata antena aia wi-fi, o lasi acolo in bordu masinii, apoi te duci si activezi CarPlay asta.

Cel mai indicat in cazul tau, este sa intrebi pe net, gasesti tu online undeva, unia care se ocupa cu softwer la BMW, cauta trebuie sa gasesti acolo in RO sau UE si intrebi, le spui ce masina ai, din ce an, aia probabil sa stie siguri, te vor intreba si de VIN, asa afli ce ai tu pe masina si daca poti face ceva sa ai CarPlay.

O alta varianta, ar fi sa mergi la reprezentanta BMW si acolo sa intrebi, nu te costa nimic, le spui ce vrei sa ai, daca este posibil sa ai la masina ta CarPlay.
Aia or sa iti spuna daca trebuie alta unitate, daca trebuie doar antena wi-fi.
Asa doar sa spui modelul si anul vad nu stiu siguri, nici cei care se pcupa cu programe si chestii de genul asta pentru BMW, aia la fel te intreaba de VIN apoi cauta ei si afla ce ai tu pe masina, dupa iti spun ce se poate, ce nu se poate.

Nici eu nu ma pricep :)) de ris, rid si eu a prosta :)) mai ma amuz, stai linistit nu rid de tine.Deci nici eu nu ma pricep, doar ce mai stiu asa in mare de la ce am vazut, auzit, dar fara amanunte.

Am si eu BMW, al mee are mai nimic, mai slaba unitate decat ai tu, am facut update la soft, adica trebuia programart ceva, omu a spus ca imi face update la tot softu asa ca am zis ok.

Apoi am luat de la cineva moca, o masina accidentata, unitate, display, schimbator si nutonul ala de la consola, masina era din 2019 si scria pe ea CarPlay, deci unitatea are deja activat si optiunea asta din fabrica.

Dar in momentu cand iei ceva de la un bmw si pui la altul, nu o sa functioneze, va trebuie sa reprogramezi acea unitate navigatie/radio ce mai este, sa stuie masina ce are pe ea, sa stie computerul, apoi o sa fie in regula.
Doar ca eu nu am mai pus, am avut asa atunci un entiziasm de asta de moment cred :)) am zis pana la urma vinzi masina, ori iei alta, faci astea pentru nimic pana la urma.

Ce ar mai fi de spus? Daca activezi sa zic asa CarPlay ala, dupa nu mai o sa mearga iDrive, ori folosesti iDrive, ori CarPlay, ambele nu se poate, cel putin asa am inteles din ce mi-a spus ala acu vreo 2 ani cand am luat eu alea ce am spus ca le am.

Inainte sa cumperi ceva, cauta ceva meseriasi care se ocupa cu asa ceva, intrebai pe ei, sa nu te apuci sa cumperi chestii, apoi sa nu functioneze.

Poti de asemenea sa cauti si pe Youtube, iti las un link, rewstu mai cauti si tu, comunici cu aia pe Youtube, intrebi, aia iti raspund, te descurci tu, sper :))
Daca nu merge link-ul doar prin clik pe el, atunci faci copy, dupa te duci pe google paste si sigur te va duce la video respectiv. Dupa gasesti acolo destule video cu de toate, si cu unitati originale BMW si cu aftermarket.
In cazul tau daca tii neaparat sa ai CarPlay, iar unitatea ta nu suporta, mai ieftin sa faci ce iti recomanda cei de pe Youtube. Linku xce tiam arata, aia cu asa ceva se ocupa zi de zi.

Mai cauti si altii la fel.Ai 2 optiuni, cu instalatie orginala BMW care te costa de te rupe, in cazul in care ce ai tu pe masina, nu ar fi compatibi, sau cu ce iti arata baietii aia priceputi.
Bafta.

https://www.youtube.com/watch?v=yfUolSFc-bc

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu cumperi originalul degeaba arunci banii pe prostii nu va functiona decat cu accesorii originale, asa ca strînge bani si cumpără, decat sa tot arunci banii pe jafuri care nu functioneaza dai un ban dar stai in față cum se zice

| relian a răspuns:

Varianta bussines, cei aia? laughing poate ai vrut sa spui, luxury. Pt ca la BMW seria 1-3 nu este luxury car, de la seria 5 in sus este considerat luxury car. Ce ai tu este un fel de trotineta laughing iar tu vii sa spui ca e business, ne lasi cu jucariile alea.
Are mai putine dotari in navigatie zici tu.Asa o fi fost la modelele alea, ce spui tu CarPlay era undeva de la seria 4 in sus, ori daca ai fi dat comanda pentru acea optiune la seria 1 ce ai tu.

Ca idee am eu CarPaly, am tot unitu, cu tot cu monitor, de la un seria 430 din 2019.
Masina avea 19 mii de mile.Dar gasesti de astea si pe eBay, doar ca de instalezi, o sa ai nevoie si de programare.
Eu am spus sa pui la risnita mea de seria 3, dar nu am mai pus nici acu laughing parca nu mai am asa chef, op venit si frigu, altadata, sau deloc, oricum nu folossesc decat radio, ala asa din an in paste, restul nimic.

Deci poti cumpara, dar te costa ceva bani, plus programare, fa si tu calcule, apoi o sa te linistesti laughing

| RtzsA explică (pentru relian):

Ok băieți, nu ma pricep așa bine la mașini, nu trebuie sa razi asta mi-a zis cineva varianta bussines și am crezut, ce trebuie sa cumpăr mai exact? Mersi

| RtzsA explică (pentru relian):

Cu ceva de genul? https://www.ebay.de/......6049423151

| relian a răspuns (pentru RtzsA):

Ce arati tu is chestii aftermarket, dar din ce am vazut pe Youtube, functioneaza.
Ce ti-am dat eu link tot asa ceva instaleaza aia.Dar cum am spus si in alt mesaj, este bun sa intrebi, daca ce ai tu pe masina acum, ar fi capabil de CarPaly, dupa daca stii sigur ca ce ai tu nu poate, atunci cauti si pui asta ce arati si tu, ori genuine, sau original cum zic altii.

Si alea originale, dec i is masini grav avariate de astea care au pe ele unitati dse astea capabile de multe, cei de la dezmembrari le scot si le vind pe ebay, pe mai stiu eu unde.

Vezi si tu ce pret ar avea unitatile astea originale, si ce pret are ce arati tu, adica deja stii pretu la astea.

Dar sa nu irosesti banii aiurea, afla ce are masina ta, daca se poate face ceva cu ce ai tu sau nu, apoi dupa ce esti sigur ca NU, dupa te apuci sa cumperi.

Dar pana la urma masina doar o folosesti asa putin timp.Nu esti sofer, sa zic, stai in masina toata ziua, acolo iti petreci timpul, bagi si tu sa aiba una alta sa nu te plictisesti.

Masina, tu o folosesti pana la cumparaturi, pana la munca si inapoi, cam asta e tot, nu vad ceti trebuie rahaturi de genul asta laughing dupa mine sincer, iti zic is bani irositi.

Daca sa zic asa poti sa faci rost de ceva moca, asa cum am eu, atunci sa dai la unu sa iti programeze hai mai merge, dar sa instalezi tu alea, ca de instaleaza altul, iar nu-i bun, aia te taxeaza mult, stiu ca eu la mine eu am instalt module si cea mai trebuit, ala doar a pus laptopu cu a dat drumu la soft.

Cum zic gindeste bine daca merita, eu la masina, ascult radio, deci nu muzica de pe telefon sici de pe altceva, si navigatia, in rest conduci, nu esti la teatru in masina laughing

| relian a răspuns (pentru RtzsA):

Ce trebuie sa ai mai exact?
Masina trebuie sa aiba Navigatie originala BMW si instalat iDrive 5.0 sau mai nou, deci trebuie sa faci update, asta daca unitatea ta permite.Trebuie ca unitatea ta sa aiba wi-fi.Ori daca ai deja pe acea navigatie softwer asta 5.0 sau altul mai sus si navigatia aia are wi-fi atunci esti in regula, trebuie doara sa pui o antena WIFi apoi sa activezi CarPlay.
De asemenea trebuie sa ai iPhoene 5, sau mai nou, deci peste 5, si ISO 9.3 sau mai nou., de asemenea sa ai internet pe acel iPhone.

Eu nu stiu ce ai tu pe masina aia, seria 1 ce ai tu, nu-i stiu ce unitate de navigatie are, daca este capabila de wi-fi, daca are in ea bagata chestia aia sa fie compatibila cu Apple CarPlay.

Ce stiu e ca de la seriia 2, 3 in sus, din 2017 in sus, asa vin, cu unitatea aia care are integrata in ea, si chestia asta.De regula nu toate vin cu CarPlay activat, daca vrei sau care doreste, merge la reprezentanta, sau la altcineva care au scule si soft, astia pot sa activeze CarPlay asta.

Masina ta seria 1, chiar de este din 2017 nu este in lista aia care sa aiba unitate de navigatie, ori cum so numi ea, capabila de wi-fi sau CarPlay.
Daca nu are, atunci trebuie sa cumperi tu o antena, aia se instaleaza acolo in spatele unitatii, scoti fata aia, scoti unitatea afara, pui un cablu, asa arata antena aia wi-fi, o lasi acolo in bordu masinii, apoi te duci si activezi CarPlay asta.

Cel mai indicat in cazul tau, este sa intrebi pe net, gasesti tu online undeva, unia care se ocupa cu softwer la BMW, cauta trebuie sa gasesti acolo in RO sau UE si intrebi, le spui ce masina ai, din ce an, aia probabil sa stie siguri, te vor intreba si de VIN, asa afli ce ai tu pe masina si daca poti face ceva sa ai CarPlay.

O alta varianta, ar fi sa mergi la reprezentanta BMW si acolo sa intrebi, nu te costa nimic, le spui ce vrei sa ai, daca este posibil sa ai la masina ta CarPlay.
Aia or sa iti spuna daca trebuie alta unitate, daca trebuie doar antena wi-fi.
Asa doar sa spui modelul si anul vad nu stiu siguri, nici cei care se pcupa cu programe si chestii de genul asta pentru BMW, aia la fel te intreaba de VIN apoi cauta ei si afla ce ai tu pe masina, dupa iti spun ce se poate, ce nu se poate.

Nici eu nu ma pricep :)) de ris, rid si eu a prosta :)) mai ma amuz, stai linistit nu rid de tine.Deci nici eu nu ma pricep, doar ce mai stiu asa in mare de la ce am vazut, auzit, dar fara amanunte.

Am si eu BMW, al mee are mai nimic, mai slaba unitate decat ai tu, am facut update la soft, adica trebuia programart ceva, omu a spus ca imi face update la tot softu asa ca am zis ok.

Apoi am luat de la cineva moca, o masina accidentata, unitate, display, schimbator si nutonul ala de la consola, masina era din 2019 si scria pe ea CarPlay, deci unitatea are deja activat si optiunea asta din fabrica.

Dar in momentu cand iei ceva de la un bmw si pui la altul, nu o sa functioneze, va trebuie sa reprogramezi acea unitate navigatie/radio ce mai este, sa stuie masina ce are pe ea, sa stie computerul, apoi o sa fie in regula.
Doar ca eu nu am mai pus, am avut asa atunci un entiziasm de asta de moment cred :)) am zis pana la urma vinzi masina, ori iei alta, faci astea pentru nimic pana la urma.

Ce ar mai fi de spus? Daca activezi sa zic asa CarPlay ala, dupa nu mai o sa mearga iDrive, ori folosesti iDrive, ori CarPlay, ambele nu se poate, cel putin asa am inteles din ce mi-a spus ala acu vreo 2 ani cand am luat eu alea ce am spus ca le am.

Inainte sa cumperi ceva, cauta ceva meseriasi care se ocupa cu asa ceva, intrebai pe ei, sa nu te apuci sa cumperi chestii, apoi sa nu functioneze.

Poti de asemenea sa cauti si pe Youtube, iti las un link, rewstu mai cauti si tu, comunici cu aia pe Youtube, intrebi, aia iti raspund, te descurci tu, sper :))
Daca nu merge link-ul doar prin clik pe el, atunci faci copy, dupa te duci pe google paste si sigur te va duce la video respectiv. Dupa gasesti acolo destule video cu de toate, si cu unitati originale BMW si cu aftermarket.
In cazul tau daca tii neaparat sa ai CarPlay, iar unitatea ta nu suporta, mai ieftin sa faci ce iti recomanda cei de pe Youtube. Linku xce tiam arata, aia cu asa ceva se ocupa zi de zi.

Mai cauti si altii la fel.Ai 2 optiuni, cu instalatie orginala BMW care te costa de te rupe, in cazul in care ce ai tu pe masina, nu ar fi compatibi, sau cu ce iti arata baietii aia priceputi.
Bafta.

https://www.youtube.com/watch?v=yfUolSFc-bc