| anonim_4396 a întrebat:

Salut baieti, e ceva important pentru mine si e ceva serios, daca vrem sa viram spre stânga putem folosi linia de tramvai sa facem stanga daca pe drumul nostru avem 2 benzi si cu a 3 linia de tramvai?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Legea spune clar ca la virajul la stanga trebuie sa folosesti banda cea mai apropiata de ax, dar nu cea cu linia de tramvai.
Daca sunt doua benzi, iar pe banda 2 e linia de tramvai, faci stanga de pe banda 1.
Daca sunt 3 benzi si pe 3 e linia, faci de pe 2. Daca linia de tramvai e pe banda 2, faci de pe banda 3.
Sa te asiguri din spate cand faci manevra asta, sa nu vina tramvaiul sau vreun BMW.

6 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

NU! Stai in coloana si virezi cand ajungi in fata.

| Marjuddjeje a răspuns (pentru Vântulalb):

Care coloana

| Vântulalb a răspuns (pentru Marjuddjeje):

In coloana de masini. Cea din stanga. Nu esti sofer?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Vântulalb):

Si daca nu mai e nici o masina pe sensul lui, unde sta?

| Vântulalb a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu ai 6 ani sau esti troll?
Sta pe banda a doua. Ca sa poata vira la stanga cand e liber sau verde la semafor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Vântulalb):

Ieri am facut 14.
Mananci rahat, legislatia spune altceva.