| StrongHeart a întrebat:

Ego-ul este dusmanul nostru sau ne putem folosi de el in beneficiul nostru?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum zici si tu, ego-ul ne poate determina sa facem si lucruri bune... sa dam sfaturi, sa ajutam pe altii, sa ne rugam, sa citim carti spirituale, etc. Dar daca analizam mai bine motivul acestor actiuni, descoperim egoul. Poate fi amorul propriu, dorinta de imbogatire, de a ne simti superiori, de a fi vazuti bine, etc. Ar trebui in schimb sa fie umilinta, altruismul, iubirea, fidelitatea si alte virtuti.

Tot ego-ul face si lucruri nasoale, doreste razbunarea, da invidia, nervozitatea, reaua vointa, depresia, frica si multe altele.

Decat sa punem la treaba egoul si sa-l dezvoltam, mai bine punem la treaba constiinta, ca sa o dezvoltam si sa lucram virtutile.

Doar parerea mea si felul in care vad eu lucrurile.

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, asta pot sa zic ca este adevarat, egoul este cel de care ar trebui sa avem grija.

Ar trebui evident sa ne folosim de el in beneficiul nostru big grin

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă ne lăsăm controlați de el atunci da, devine dusmanul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dușman? Ego-ul e cea mai tare parte din caracterul tău. Ai fi idiot să nu-l folosești în beneficiul tău ca să obții rezultate. laughing

O singură chestie am observat și-ți spun din proprie experiență. Am încheiat prietenii de 10 de ani, și acum mă simt cu adevărat liber, câștig de zeci de ori mai mult decât în perioada aia, sunt mai sănătos, mă simt mai sănătos. Am renunțat la fumat și la vrăjeli de două seri, și mă simt mai bine. Mai pe scurt, am ajuns să mă respect pe mine mai mult. Dacă nu ar fi fost ego-ul meu, nu aș fi reușit să ies din moloz - care-mi ajungea până la gât.winking

Ideea e să te iubești pe tine și să ajuți și să oferi loialitate cui merită și să nu trăiești după așteptările nimănui.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

SI eu am renuntat la fumat si la droguri, dar la mine ego-ul e vocea care imi spune mereu cat de bine m-as simti daca as ciocni un pahar si as fuma un joint, e ca un dracusor in ureche care mereu ma tenteaza cu tot felul de chestii, incerc sa-l constrolez sa nu ma controleze el pe mine ca in trecut.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Inca ceva,daca nu te respecti tu,nu te respecta nimeni,am trait asta pe pielea mea,cum intorci foaia, cum incep toti sa iti arate respect, te respecta de frica gen, dar cand esti bun cu ei, te iau la pu*a.Cam asa e in viata.

| geoor a răspuns (pentru StrongHeart):

Aha, știu exact la ce te referi. Eu unul nu mă folosesc deloc de acea "voce", nici nu îi dau crezare. L-am auzit pe David Goggins de multe ori vorbind despre temerile noastre și cum l-au tras în jos de-a lungul timpului( David Goggins este un maratonist care a doborât multiple recorduri deși a la început a fost obez). Las un video cu el vorbind despre asta, culmea l-am văzut chiar azi
https://youtu.be/_PHpCpHX4-k

| StrongHeart explică (pentru geoor):

Il stiu pe goggins, inca incerc sa ajung la 100 mile intr-o zi, abia daca fac 5.prea antrenat omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e ca si cum una ar exclude-o pe cealalta.

Răspuns utilizator avertizat