| AndreiBuţugan a întrebat:

Salut, vin si eu cu o intrebare legata de legislatie, fac scoala de soferi dar am o nelamurire si vreau sa stiu odata pentru totdeauna legat de liniile de tramvai. In cazul unei intersectii in care ai 3 benzi iar tu vrei sa faci stanga, ok, te incadrezi regulamentar de stanga pe banda 3 de langa ax, doar ca la viraj in drumul transversal, pe a treia banda este linia tramvaiului (fiind cea mai apropiata de ax). Cum este corect legal sa ne incadram in cat sa nu oprim calea tramvaiului? Viram pe banda cu linia de tramvai dupa revenim pe 1 sau pe cea din mijloc si revenim pe 1? In lege scrie ca ai voie sa mergi pe o astfel de banda daca lasi liber tramvaiului dar nu ai voie sa opresti pe linie, iar in situatiile impuse de trafic vei obtura calea tramvaiului.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu te incadrezi pe banda din stânga dacă ști că vei fi nevoit să oprești pe linia de tramvai.
La fel ca atunci când la un semafor ai prioritate dar ești nevoit să oprești în mijlocul intersecției: nu te bagi.

| Talanga_Marius_1988 a răspuns:

Te incadrezi pe banda 3 tranvaiul te va lasa sa faci stanga