| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Bmw seria 3 (e91facelift 2012) cutia automata cateodata se simte un mic soc la schimbarea treptei de viteze. Merge perfect dar cateodata se simte cand schimba trapta de viteza.
E normal?

1 răspuns:
| gabby78 a răspuns:

Nu este normal să se simtă un soc la schimbarea treptelor de viteze la o cutie automată. Acest lucru poate fi cauzat de o serie de factori, inclusiv:

Ulei de cutie uzat sau contaminat: Uleiul de cutie automată este responsabil pentru lubrifierea și răcirea componentelor cutiei de viteze. Dacă uleiul este uzat sau contaminat, poate provoca frecare și uzură, ceea ce poate duce la un soc la schimbarea treptelor de viteze.
Probleme cu pompa de ulei: Pompa de ulei este responsabilă pentru circulația uleiului prin cutie. Dacă pompa de ulei este defectă, poate provoca probleme cu lubrifierea și răcirea componentelor cutiei de viteze, ceea ce poate duce la un soc la schimbarea treptelor de viteze.
Probleme cu transmisia: Problemele cu transmisia însăși, cum ar fi uzura sincronizatoarelor sau a ambreiajelor, pot provoca, de asemenea, un soc la schimbarea treptelor de viteze.