| LRS a întrebat:

Salut, Care este diferenta dintre o evacuare facuta din fier si una din inox? Stiu ca cea de fier e mai grea, dar la sunet ce diferenta ar fi, voi ce ati recomanda?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Indiferent ca e fier sau inox, rugina tot apare. Ambele metale au tratamente antioxidante dar fierul atrage mai usor rugina, inoxul e ca vopseaua curge mai usor umezeala de pe el si stratul protector e mai longeviv. Si greutatea e un factor decisiv altfel masina fiind mai grea creste consumul carburantului si stabilitatea poate fi afectata la viteza mare. Uite o firma care face evacuari la comanda https://www.facebook.com/ugod.customs

| Simpatic a răspuns:

Cea din inox este mult mai de calitate rezista mai mult in timp.
Din punct de vedere al sunetului diferentele nu stiu daca o fac materialele in parte ci felul cum este structurata acea evacuare, dar prin evacuare cred ca vorbim de toba finala sport sau de un alt sistem? Daca e vorba de o toba finala sport sunetul este dat in functie de cum este ea proiectata in interior, de astea difera unele fata de celelalte. In schimb eu as zice sa alegi ceva de calitate gen Borla nu chinezarii care fac sunet urat si parca ragesc in loc sa scoata un sunet placut, gutural.

| LRS explică (pentru Simpatic):

Ma refeream la sistemul complet, ideea e ca eu am o finala de la supersprint, dedicata 6 cilindrii pentru e46, si eu ma refeream la refacerea evacuarii, de la cap la coada si sa imi sudeze finala pe care o am eu

| Simpatic a răspuns (pentru LRS):

Da,inoxul este cea mai buna alegere.

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Daca ramane catalizatorul la masina mea si trag doar teava cu 2 tobe la fiecare extrem in forma de Y stii cum e coada la gt86 sunetul poate sa depaseasca decibelii? Sau se incadreaza?

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Nu am idee exact dar poate sa depaseasca pentru ca sunetul final este influentat de toba finala. Totusi cand pui o toba dedicata pentru masina ta e una si acelea sunt testate si nu scot un sunet foarte foarte puternic care sa deranjeze si mai sunt tobele custom sau alte feluri care au un sunet ce depaseste numarul de decibeli legal.

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Sunetul din fabrica e bun dar nu imi place cum arata in capat gaurile finale. Am vazut tip cobra arata misto cu 2 tobe pe fiecare teava
https://images.app.goo.gl/m2YP4X3Zg5jfBQbz8 astea arata bine fara violetu ala pe ele, sau https://images.app.goo.gl/2HDdfMJkWVbGN5sx9 merge asa, pacat ca nu au avut imaginatie cand au facut masina, le merge capu mai mult la firmele aftermarket care fac piese pentru tuning, poate sa duca la 1000 eur o evacuare in conditii modificata

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Alea albastrite mi se par un must havewinking

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Https://images.app.goo.gl/VQ7WUrVxgAVoVbBU7 asa arata acum, alea cu tobele si Y imi plac https://images.app.goo.gl/2HDdfMJkWVbGN5sx9 tot ce modific o sa fie in uk, piese de calitate si mai ieftine ca in europa pentru ca valoarea banului britanic scade pretul final. Dupa stii ce va urma BG si curse pe pista in Bucuresti, mai avem alte piste de curse in tara?

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Https://www.google.com/......ps?/imgres si jantele late o fac mai agresiva. din cate am aflat consumu nu creste avand jantele late, e un avantaj

| sierra1 a răspuns:

Ai banii, iei de inox

| anonimg a răspuns:

Cand ai zis "evacuare" eu scrisesem despre canalizare, iar tu te referi la teava de esapament.
Ar trebui sa intri pe forumuri de specialitate.

| LRS explică (pentru anonimg):

Ar trebui sa verifici categoria inainte de a raspunde la o intrebare.

| Zuzu1991 a răspuns:

Evacuare? LA CE?!?
am fost ultimul care a plecat din firma cand am EVACUAT angajatii pentru ca a venit pandemia (si le-am facut calcualatoare la toti, ca sa poata lucra de acasa)
... prima data in viata cand am SIMTIT pe pielea mea ideea de "abandon ship"

deci, minim de bun simt... evacuare LA CE?!?

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzu1991):

laughing Corect!

| LRS explică (pentru Zuzu1991):

Daca te-ai fi uitat putin la categorie, sa verifici ca e Auto & Moto ti-ar fi scutit timpul ca sa nu mai postezi intrebari tampite de genul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru LRS):

Ma joc CSGO cu zombie escape mod si acolo e o harta numita ATIX Apocalypse la care evacuarea e pe diverse, inclusiv "by truck", deci se "incadreaza" cat cuprinde pe "evacuare auto" anti-zombie

SI cum vezi, categoria nu te scuza, putini se uita la categorie (adica nu sunt singurul)... asta daca vrei un raspuns si nu doar o flama mica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E acelasi lucru. Nu prea e diferenta la sunet. Evident inoxul e ce trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inox-idabil.
Deci va rezista mai bine.