| catalin542000 a întrebat:

Care este diferenta dintre servo, servotronic si servo electromecanica?

Care este acel "servo" ca sa zic asa, în care poti sa miști volanul cu degetul mic de la mana? (Cum făceau astea reclama la audi, ca miști volanul foarte usor).

Si acest servo care face in asa fel incat sa se miste volanul foarte usor si cu încălzirea in volan se întâlnesc la audi A6 C7 2012 si la Audi A7 2012?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La Opeluri din anii 90 aveam o directie foarte fina, si era un servo clasic mecanic, cu o pompa hidraulica, si caseta hidraulica.
Urmatoarea tehnologie care a aparut a fost servo electromecanic, adica o pompa hidraulica actionata electric (cea clasica era invartita de motor), iar din experientele mele, a fost ceva mai dura, adica se invarteau mai greu volanele, dar nu era o regula.
Servotronic din cate stiu sunt casete de directie asistate electric, nu mai au partea hidraulica, nu mai folosesc ulei (lichid).