| Adi36346346 a întrebat:

Salut.
Care este ordinea de strângere a șuruburilor de la capacul de la culbutori?
Golf 5 motor 1.9 tdi 105cp.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu strangi niciodata incepand cu diagonala,este gresit.
-Pui surub sus la mijloc,apoi jos tot la mijloc
-Surub sus de la mijloc spre dreapta-surub jos de la mijloc spre stanga
-Te duci tot asa pana pui toate suruburile. Apoi le strangi sa zic la mana tot in ordinea aia,apoi strangi final tot in acea ordine.
Am desen de la fabricant,dar nu am cum sa iti pun aici.

Daca nu ai experienta,ma refer cat de tare sa strangi,cu ce forta, atunci foloseste o cheie din aia dinamometrica, dar trebuie sa stii si cat, dar merge si la mana, capacul ala este doara un capac.
Poti unge garnitura aia inainte sa o pui si cu ceva silicon, va etansa mai bine.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La orice capac, prima data se pun 2 suruburi in diagonala (pentru ghidare la loc), dar NU SE STRANG!
Restul suruburilor se pun la locurile ramase, tot cate doi, in diagonala unul fata de celalalt, ne-stranse.
Cand toate suruburile s-au pus la loc, se misca capacul (prin ciocanire) sa se pozitioneze perfect la loc.
In ultima faza se strang toate suruburile, in ordinea cum au fost puse (anterior).

Respectand cele de mai sus, montajul va fi perfect, asezat la loc.

| relian a răspuns:

Cand strangi ceva,de fiecare data incepi de la mijloc si te duci spre capete,infierent ce este,carton,tabla etc.
De ce? Pt ca facand asa tii materialul drept,intins,il duci asa spre exterior, cred ca stii ce zic.

Daca incepi de la capte si mergi spre mijoc ai toate sansele sa faci cute, la metal mai gros mai greu, dar uneori nu observi, dar si 1 mm e de ajuns si pe acolo va curge daca is ceva lichide.

| Frank51 a răspuns:

Nu cred că există vreo ordine, am văzut la mai multe modele cum se strânge și mecanicul a strâns aleator.

| Adi36346346 explică (pentru Frank51):

Știu că există o anumită ordine de strângere, pentru o etansare perfecta dar nu știu exact care este...

| Frank51 a răspuns (pentru Adi36346346):

Aa, păi ordinea asta este la orice fel de capac, strângi în diagonală, oricum ai garnitură și nu are cum să nu-ți iasă bine, are un fel de sweet spot.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adi36346346):

Aia este pentru chiulasa, de la centru spre laterale. La capac bagi toate suruburile si le strangi oricum, dupa ce ai asezat bine capacul pe garnitura. Dar nu prea tare sa nu afectezi garnitura.