| Începătorul988 a întrebat:

Care motor e mai fiabil pe gama vag? Cel de 2. 0tdi 140cp sau 2. 0tdi 170cp si ce coduri de motoare

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cel de 140cp, deoarece cel de 170 cp a avut probleme cu injectoarele piezzo care picau subit si ramaneai cu masina prin cine stie ce locuri fara sa o poti porni.
Inafara injectoarelor, si a turbinei, defectiunile sunt comune la aceste doua motoare.
Codurile difera de la model la model.

| Frank51 a răspuns (pentru OldSoul):

Fals. Ambele motoare au avut probleme la injectoare pentru ca au iesit cu Siemens nu cu Bosch! La inlocuirea lor nu mai exista probleme de injectie.

Ambele motoare sunt la fel de fiabile, fiind construite exact pentru puterea pe care o dau.

| OldSoul a răspuns (pentru Frank51):

Injectoarele Siemens(cele cu probleme) au fost puse doar pe modelul de 170cp!

| Frank51 a răspuns (pentru OldSoul):

De asta au oprit productia prin 2007?

| Începătorul988 explică (pentru Frank51):

Aici te contra-zic. Am avut model de 170cp cu injectie BOSCH. Uite aici un cod motor cu injectie BOSCH, cel de 140cp BKD.

| Începătorul988 explică (pentru Frank51):

2008. Deoarece au venit euro5-urile.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Am avut modelul de 170cp cu injectie BOSCH!

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

De asta am spus "A avut probleme", pentru ca au fost rechemate in reprezentanta pentru inlocuirea acestora, acum cati au onorat invitatia, nu se stie.