| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cât ar costa o colantare auto? Un preț aproximativ sau între ce bani se învârte? Mulțumesc

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

1000€ - merita mai mult pentru ca rezultatul final e mult mai misto comparativ cu o revopsire

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cele mai proaste sunt 700-1000 de lei, iar in 4 ani e crapat colantul.
Cele de calitate, dupa mintea mea, minim 2000 de lei.
O vopsitorie mai de coltul strazii e de la 3000 de lei, dar tine minim 5 ani. Exclud masinile ruginite si "vopsitorii" care slefuiesc cu sticla de apa, ca alea tin pana duci masina la spalatorie.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mai scapi vreodata de rugina, din cate am inteles oricat ai elimina rugina tot va aparea din nou

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Teoretic, scapi atunci cand tai toata tabla afectata, sudezi alta buna, polizezi totul pana la luciu metalic, si aplici din nou grunduri si vopsea.
Dar in multe cazuri, rugina iese din zone in care nu ai acces, si oricat de des ai vopsi-o pe exterior, tot va iesi rugina din interior.
Exemple: lonjeroane, pragurile in zona podelei, aripile spate in zona oalelor, rama parbrizului, hayonul.
Singura metoda prin care poti scapa de rugina ar fi sa desfaci punctele de sudura din fabrica, sa dai jos elementele exterioare, cureti elementele de structura interioara, le protejezi foarte bine, apoi cureti si elementele exterioare, si le pui la loc. Insa nu prea renteaza o asemenea lucrare, ajungi peste 2000 de euro, cat nu valoreaza masinile aflate in situatia aia.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma tenta sa iau un passat b6, dar multa lume se plange cu rugina.

| Radu2814 a răspuns:

Salut! Depinde de dimensiunile mașinii și de calitatea colantului.
In principiu pretul de învârte intre 2000 lei si 3000 lei.
Pentru o vopsire integrală e cam 1000€

| GigeL1233095783495 a răspuns:

Vreo 2500 lei!