| abcdefghijklmnopqrssttuvwyz a întrebat:

Cat consuma o mașină la pornire?
Eu știam că 300ml, dar mi-au zis câteva persoane ca doar o linguriță de combustibil, 300 ml mi se pare exagerat
Am un duster pe benzina 1.6 2012

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de tipul si incarcarea masinii.
E evident, pentru pornirea din loc si pentru accelerare este nevoie de energie mult mai mare decat pentru mentinerea constanta a vitezei.
Pentru miscarea din loc, daca este pe asfalt, o masina usoara poate fi miscata chiar si de un copil. Acelasi masina, daca este intepenit in noroi, poate are nevoie chiar si de un tractor.
Depinde de ulti factori.
(vezi si manualele de fizica-mecanica din clasele de gimnaziu).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare masina consum diferit in functie de motor, de tehnoligie samd... 300ml in niciun caz

| Celcareajuta a răspuns:

Foarte putin...am citit un studiu mai demult si o masina cu tehnologie bunicica in 2007 consuma la pornire aproximativ cat consuma in 17 secunde de motor pornit. Studiul era efectuat pe modele BMW (care au tehnologii fenomenale la consum) si era ca sa arata ca nu e asa de eficient sistemul Auto-Start-Stop in orase aglomerate unde nu stai mai mult de 17 secunde pe loc cu motorul oprit.

Ca sa concluzionez cred ca Duster-ul de 1.6 din 2012 are un consum de cel putin 30 de secunde de motor la relanti (si daca zicem ca el consuma 1L/ora se face calculul si se afla. Oricum mi se pare o intrebare destul de inutila.

| abcdefghijklmnopqrssttuvwyz explică:

Motorul am zis că de 1, 6, eu zic la pornire, nu la plecarea de pw loc