| vlllaaddd a întrebat:

Salut, cat consuma un golf 4 1.9 tdi break in oras?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt mai multe variante de putere pentru acest 1.9 tdi!

cel de 130 CP are un consum in oras de 7L/100 km
cel de 150 CP are un consum in oras de 7, 1 L/100 km
cel de 90 CP are un consum in oras de 6, 5 L/100 km

acestea sunt valorile date pe "vechi" de siteurile de specialitate de pe net
cu siguranta la aceste valori mai poti adauga lejer 1-2 litri/100 in plus deci concluzionez ca undeva la 8l/100 km este consumul real al acestui model

Daca ne raportam la consumul in oras al acestui model dar varianta 1.6 benzina aspirat, acela are un consum de 10L/100 in oras, atunci vei realiza ca este un consum bun pentru mersul in oras pentru varianta 1.9 TDI

varianta pe benzina am mers cu ea si stiu exact, nu e de pe net consumul!

Conteaza foarte mult si ce tip este cutia, eu la cele de mai sus m-am raportat la variantele cu cutie manuala si tractiune fata, exista si automate, pe langa asta exista si 4motion adica tractiune integrala pe acest model si aceste detalii fac ca aceeasi model si aceeasi motorizare totusi sa aiba un consum diferit in cadrul variantei cutie manuale vs automata, tractiune pe fata vs tractiune integrala

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prin 2012 ma plimbam cu asa ceva si dadea senzatia de vreo 4l/100km neaccelerat, 8-10-14 l/100km daca il acceleram pana pe la 100km/h.
Acum depinde cat de obosita o iei, si cine i-a facut distributia. La mine in oras sunt singurul care pune distributia la punct cu testerul, cum cere manualul, la ALH. De aia majoritatea nu merg bine.
Si din cauza combinatiei N75 - geometrie blocata.
Adica iti trebuie mecanic la ele laughing
ALH-ul (ala de 90cp) e rege la consum, dar cele de la 100cp in sus sunt PD si nu prea le au cu consumul mic.