| Vali215 a întrebat:

Salut! Cât m-ar costa să schimb garnitura de chiuloasă la un opel astra h 1.7 cdti din 2009?
Tot pierde antigelul din vas iar mecanicul la care am fost mi-a spus că e de la garnitură și că nu vrea să se mai bage. Nu mi-a zis cam cât m-ar costa.

18 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pierde apa unde anume? Garnitura aia poate sa fie rea spr exterior, caz in care iese apa afara, poate iesi in ulei, sau poate iesi in cilindri.

La tine unde anume iese? Cum am ajuns mecanicu la concluzia sau la diagnosticul respectiv?
Daca iese afara, ar trebuie sa se vada, apa aia e cu antigel, ala este colorat, daca iese la exterior se formeaza depuneri de culoarea acelui antigel, asa poti sti ca pe acolo iese.

Daca la exterior nu ai nimic, adica unde se prinde chiuloasa de blocu motor, verifici asa jur impreujur, atunci verifici nivelul la ulei, daca este mare, inseamna ca acolo ajunge din apa.

Daca nici acolo nu-i, ramane sa ajunga in cilindri apoi sa fie evaporata, caz in care masina va scoate un fum alb.

Uite asa verifici singur si afli, apoi stii ce si cum sta treaba.Asta sa nu te apuci sa schimbi garnituri aiurea, sa platesti si bani pentru nimic si sa te trezesti ca problema tot acolo este laughing

| Corina3434 a răspuns:

La a mea disparea apa din vas si am schimbat garnitura la chiuloasa. Am platit in natura asa ca nu stiu cat costa.

| darrio2007 a răspuns (pentru Corina3434):

Băi, lasă-mă! Iubitul tău stie?

| Gabrielll3 a răspuns (pentru Corina3434):

Valorezi cat o chiulasa? laughing

| Vali215 explică (pentru Gabrielll3):

????

| Vali215 explică (pentru Vali215):

Lol, eu am pus emoticoane, nu semnul întrebarii

| Vali215 explică (pentru Corina3434):

Damn

| Corina3434 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu exista iubit.

| Corina3434 a răspuns (pentru Gabrielll3):

Eu am spus cum am procedat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Corina3434):

La fel procedezi si cand trebuie sa platesti impozitul la masină?

| Corina3434 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu. Impozitul la masin e 50 de lei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Corina3434):

Deci nu „lucrezi" pe bani puțini.

| Corina3434 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu. Saracii sa se serveasca de pe centurile oraselor.

| darrio2007 a răspuns (pentru Corina3434):

Hai, că mă pui in dilemă.
Nu ai de zugravit prin casă?
Imi place mult să umblu in natură. Pomi, păsărele, alea, alea!

| Corina3434 a răspuns (pentru darrio2007):

Vara viitoare.

| relian a răspuns (pentru Corina3434):

E bun, daca mecanicu accepta orice mijloc de plata, fiecare plateste cu ce are laughing
Ai platit doar odata sau in mai multe rate? laughing

| Corina3434 a răspuns (pentru relian):

O data. Ptr abonament...

| relian a răspuns (pentru Corina3434):

Este bun, deci se platete abonamentul o singura data, apoi fctie de lucrarea urmeza plata in rate.
Bun mecanic.Insa eu nu as proceda asa, mai ales daca nu stiu tu ce tarif ai practica.
Poate ca lucrarea ta e mai scumpa decat a lui laughing sau invers, asa ca e bine fiecare sa isi plateasca ce are de facut.

Te ocupi cu jobul asta, ori o faci doar asa doar pentru nevoile tale personale? Intreb doara, nu ca as fi interesat laughing poate doar de ai locui prin zona mea in RO, desi niciodata nu am folosit a stfel de servicii.Dar na, stii cum se spune, niciodata nu-i tirziu laughing