| anonim_4396 a întrebat:

Salut.cat pot circula cu o masina cu numere de italia in romania?
si ce acte trebuie sa fac, iau idn italia sa nu am probleme aici? stima

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde ce numere ai. Daca numerele sunt definitive, poti circula fara probleme atata timp cat masina este inmatriculata, iar asigurarea de raspundere civila si verificarea tehnica sunt valabile. Daca ai numere provizorii, poti circula atata timp cat acestea sunt valabile.
Nu ai nevoie de nici o procura, nu trebuie sa iesi cu ea din tara nici dupa trei luni nici dupa 100 de ani, nu ai nevoie de nici un act de proprietate, nici macar de cartea de identitate a masinii, ma mir ca un jurist face astfel de afirmatii. Pentru a circula ai nevoie doar de certificatul de inmatriculare, ITP-ul la zi si asigurarea RCA valabila; nu iti poate cere nimeni sa dovedesti calitatea de proprietar al masinii, ai dreptul sa conduci orice masina atata timp cat ai incuviintarea expresa sau tacita a proprietarului. Rovigneta este necesara doar daca circuli pe drumurile nationale sau autostrazi, ca pentru orice alta masina.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de un act de proprietate pe masina - contract de vanzare-cumparare sau factura, cartea de identitate a masinii, asigurare de raspundere civila si rovinieta. Poti circula cat vrei, daca nu vrei sa o inscrii in tara.

| covexrobu a răspuns:

De fapt poti circula pana iti expira ITP-ul ca dupa aceea nu mai ai voie sa circuli cu ea.

| campanario a răspuns:

Da poti circula fara nici o problema. Atata doar sa ai asigurarea aia de voiaj sau cum ii zice, aia internationala. Fara aia nu cred ca te lasa sa iesi din Italia. La firma unde ai asigurarea auto, cere'i o asigurare din aia ( cartea verde ) care e valabila in tarile comunitatii europene. Cat despre perioada de circulat prin tara, cred ca poti sa calatoresti o luna cam asa sau 15 zile nu stiu, prefer sa nu zic nimic, pentru ca nu stiu concret ce sa iti raspund happy

| leonet09 a răspuns:

Cam o luna si dupa aia le poti reinnoii big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da poți, atâta timp cât ai toate taxele la mașină plătite în Italia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o intrebare legata de asta. Eu am cumparat o masina de la cineva cu NR de italia, Propietarul din italia e Roman, nu este radiata din italia.Are asigurare 12 luni italiana. itp 24 luni. A fost adusa din Italia in Ianuarie 2010.Problema e ca nu stiu daca e valabila asigurarea sau nu. Cum pot sti daca asigurarea e un fals? Si daca ma opreste politia`n trafic si-mi cer actele eu stiu ca totul e OK si daca el zice ca nu e OK si-mi ia placutele? pe ce baza? cum imi poate demonstra ca nu sunt in regula?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu circul cu o masina inmatriculata`n Italia, Propietar Roman, Asigurare italiana pana`n 2011 ianuarie ITP 2012, pana acum nu am fost oprit de Politie.Am procura notariala. Intrebarea nea e ca nu stiu daca Asigurarea italiana e valabila? cum pot verifica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spunemi unde pot gasi un serves de masini italiene

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai da merge sa circuli cu ia in timpul procurei din Italia daca ati expira procura trebuie reinscrisa pe Romania ca numai poti circula cu ia nici sa pleci cu ia in Italia daca tea espirat contractu dat de ei de aceea te sfgatuesc so reinscrii pe Romania asta o stiu de la taicamiu calafel a patit asa ca ai cam nasol sa o inscrii ai cam 1600 euro de inscris in Romania

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si app daca tea espirat si itp te-ai ars cu asta inscriio frate in Romania cat mai repede poti ca sa-ti fie mai usor eu asa te sfatuesc treaba ta faci ce vrei daca vrei sa masculti bine daca nu iarasi bine asta-i problema ta daca masculti esti castigat te doaren basca pe urma

| amaadina a răspuns:

Poti circula cat vrei, daca ai actele in regula, in Italia.
Stiu ca acu' 2 ani, trebuia la 3 luni sa iesi cu ea din tara, dar acum s-a schimbat.winking

| Andruta a răspuns:

Pai iti trebuie o procura din italia.procura dureaza cam 30 zile si apoi trebuie s`o prelungesti.cred ca asa e.winking