| Razva26 a întrebat:

am cumparat o instalatie xenon fara becuri iar astazi m-am dus sa cumpar si becurile. un prieten mi-a spus sa cumpar becuri de 4300k pentru ca sunt bune.dar toti vanzatorii mi-au spus ca nu este diferenta intre becurile hb4 standard si cele de 4300k si sa cumpar de 6000k dar ei i-mi spuneau sa cumpar de 6000k probabil ca nu aveau ei de 4000k. Intrebare este.Se merita sa pun becuri de 4300? Din cate am inteles cele de 6000 nu sunt bune pe ceata si ploaie.Ce ma sfatuiti? Dau funda.Multumesc

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

4300k,este lumina alba, 6000K este lumina alba cu o tenta albastruie, care nu iti este folositoare cand este asfaltul ud.

| JaguarXF a răspuns:

4300k are cei mai multi lumeni, deci bate cel mai ok, insa nu seamana a xenon, este mao galbuie. Sunt bune ambele oricum, sunt mult mai tari ca un bec normal

| Pîșu_George_Ionuț_1986 a răspuns:

Nu prea ma pricep la puterea becurilor, eu doar am un sfat pentru tine. Daca instalatia pe care o pui pe masina nu este omologata de catre RAR mai bine nu le mai pui, pentru ca in cazul in care te prinde pe langa amenda de 480 lei ti se suspenda si talonu pana la schimbarea lor cu cele originale. Pentru a pune o instalatie xenon pe o masina cu faruri normale trebuie sa schimbi si farurile, sa pui din acelea cu lupe, ca sa nu ai problema cu militia sad. Iti spun asta pentru ca eu am patit-o, am avut montata pe masina o instalatie xenon, si la un filtru al politiei ..iti dai seama ce s-a intamplat.