| benga94 a întrebat:

Salut ce parere aveti!
am cumparat lichid de parbriz ieftin la 5 lei
si am cuparat si un clin de geamuri tot cam 5 lei
am turnat lichidul de parbriz peste el am pus jumatate de sticla de spirt si cealalta jumatate am pus-o in clin ca sa sterg si celelalte geamuri sa nu inchete
ce parere aveti? cind arunca lichidul de parbriz arunca si pe vopseaua masinii respectiv putin in parti si deasupra cam jumatate de masina sa afecteze spirtul cu ceva? vopseaua sau daca se incalzeste motorul prea tare e posibil sa ia foc ceva? habar nu am e prima iarna,,,,

5 răspunsuri:
| Ykuzo a răspuns:

Există lichid de parbriz de iarnă. Pe sticla acestuia scrie până la - câte grade rezistă până începe să îngheţe. Acesta se pune în compartimentul destinat acestuia exact aşa cum este în sticlă, fără a mai adăuga ceva.
Spirtul nu ar trebui să afecteze vopseaua dacă ai folosit doar o singură data, dar în timp pot apărea complicaţii.
Îţi recomand să goleşti compartimentul cu lichid (dacă ai pus spirt în el) şi să pui altul nou fără a mai adăuga alte lichide.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu pricep de ce ai facut treaba asta... lichidul ala e foarte bun asa cum il iei. e posibil sa isi decolorezi vopseaua sau sa se pateze si de la spirt si de la lichidul foarte ieftin care e prost de obicei

| benga94 explică (pentru suntserios):

Treaba asta am facut pentru ca spirtul contine alcol
si am auzit ca nu ar ingheta

| suntserios a răspuns (pentru benga94):

Pai daca iti luai lichid de parbriz pentru iarna nu ingheta nici ala

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lichidul de parbriz este de vara/iarna. Cel de iarna are mentionata si o temperatura de inghet pe el.
Eu, de exemplu, am cumparat lichid la -20 de grade, si l-am diluat jumi-juma cu apa, ca n-o sa avem -20 de grade prea curand.
Dimineata, daca am parbrizul inghetat, nu rad deloc cu racleta, pornesc motorul si stropesc parbrizol, in 20 de secunde am parbrizul curat; am insa si duzele (stropitorile) incalzite.
Pentru dezghetat celelalte geamuri, folosesc pulverizator cu spirt si parbrizol.
Pete pe vopsea nu prea vei vedea, mai ales daca diluezi lichidul. Am vazut la alte masini pete albastre de la parbrizol, dar eu n-am patit niciodata.
Ca fapt divers, si lichidul de parbriz (parbrizolul) de vara, la fel, il diluez cam jumi-juma, adica dintr-un bidon de 5l, fac 10l, ori il diluez direct in bidoane, ori pun in vas jumatate 'concentrat', si restul apa pe deasupra.
La curatat, face aceeasi treaba, si imi place sa-l 'risipesc', spal parbrizul imediat ce apare o pata pe el.
Si cum spuneam, pe masinile mele n-am vazut niciodata pete de la lichid, pentru ca il diluez, la masinile altora, pana si vasul de lichid, si furtunasele, au un fel de faina albastra, probabil de la lichid prost, nediluat.
Pe sticle scrie "nu se dilueaza", dar cui ii pasa? laughing